ESP w aucie - czym jest?
23 grudnia 2024
Jeśli jesteś kierowcą i poruszasz się stosunkowo nowym samochodem, z pewnością wiele razy spotkałeś się z migającą kontrolką ESP. System ten od 2014 roku wchodzi w zakres obowiązkowego wyposażenia nowych pojazdów zarejestrowanych na terenie Unii Europejskiej. Warto sprawdzić, jaką dokładnie pełni funkcję w samochodzie!
Co to jest ESP?
ESP oznacza w polskim tłumaczeniu Elektroniczny System Stabilizacji. W samochodzie pełni on funkcję stabilizującą jazdę w newralgicznych sytuacjach, takich jak ryzyko wpadnięcia w poślizg. System składa się z pompy hydraulicznej, czujników oraz układu sterującego. ESP skutecznie pomaga przeciwdziałać niebezpiecznym zdarzeniom na drodze, zapewniając jak najlepszą kontrolę nad kierownicą, nawet w przypadku wyjątkowo trudnych warunków pogodowych. Warto przy tym podkreślić, że system ten kontroluje dwa kluczowe układy - ABS i ASR. Dzięki temu zapobiega blokowaniu kół przy hamowaniu oraz gwarantuje lepszą przyczepność przy nagłym przyspieszaniu.
Jak działa system ESP?
Elektroniczny System Stabilizacji automatycznie wspomaga utrzymanie panowania nad kierownicą nie tylko w przypadku śliskiej nawierzchni. ESP może zadziałać również przy gwałtownej zmianie pasa ruchu, szczególnie jeśli kierowca poruszał się ze znaczną prędkością. Reaguje także w przypadku gwałtownych skrętów. Jak działa w praktyce? Przede wszystkim redukuje moc silnika, co znacznie ułatwia wyjście z zakrętu lub poślizgu. Automatycznie zmniejsza także prędkość kół, co jest szczególnie istotne podczas pokonywania ostrych zakrętów. Na skuteczność systemu wpływają między innymi specjalne sensory, które na bieżąco sprawdzają prędkość jazdy, prędkość obrotową kół, położenie kierownicy, ciśnienie płynu hamulcowego oraz przełożenia skrzyni biegów. Dzięki ESP kierowca może zatem zadbać o własne bezpieczeństwo, o ile nie zapomni o jednej ważnej zasadzie - w momencie poślizgu przy działającym systemie nie należy dodawać gazu, ponieważ w przeciwnym wypadku istnieje ryzyko utraty panowania nad kierownicą.
Świecąca się kontrolka ESP - co należy zrobić?
Jeśli w samochodzie zapaliła się kontrolka ESP, jest to jednoznaczne z automatycznym uruchomieniem systemu. W takim przypadku kierowca powinien zareagować w zależności od konkretnej sytuacji. Jeżeli doszło do poślizgu kół przednich, należy zmniejszyć kąt skrętu, aby odzyskać panowanie nad kierownicą. Z kolei przy poślizgu kół tylnych trzeba chwycić kierownicę tak, by pojazd poruszał się w stronę przeciwną do zakrętu. Jedynie w przypadku poślizgu uniemożliwiającego przywrócenie panowania nad samochodem za pomocą kierownicy należy wcisnąć hamulec do momentu zatrzymania się auta.
Sprawdź ESP na torze wyścigowym!
Chciałbyś przekonać się, jak w praktyce działa ESP przy ekstremalnych prędkościach? Możesz przetestować ten system na torze wyścigowym! W ofercie Super-Cars czeka na Ciebie wiele nowoczesnych samochodów sportowych wyposażonych w tę technologię. Zarezerwuj przejażdżkę na torze wyścigowym w wybranej lokalizacji i sprawdź, jak ESP pomaga przy gwałtownym wchodzeniu w zakręty.