Jazda w trudnych warunkach atmosferycznych - porady
16 grudnia 2024
Jazda w trudnych warunkach atmosferycznych - porady
Trudne warunki atmosferyczne wymuszają na kierowcy zachowanie jeszcze większej ostrożności niż zazwyczaj, aby zadbać o własne bezpieczeństwo. Najważniejsze jest dostosowanie stylu jazdy do aktualnej pogody, w tym ograniczenie prędkości. Należy też pamiętać, aby odpowiednio wcześniej przygotować swój samochód i sprawdzić jego ogólny stan techniczny. Poznaj nasze porady na temat jazdy w trudnych warunkach pogodowych!
Prowadzenie auta przy ograniczonej widoczności - co warto wiedzieć?
Jeśli poruszasz się autem przy znacznym zamgleniu, musisz przede wszystkim zadbać o swoją widoczność na drodze. We mgle należy włączyć światła mijania - używanie świateł długich trzeba ograniczyć tylko do wyjątkowych sytuacji, gdy mamy pewność, że nie oślepimy kierowcy z naprzeciwka i innych uczestników ruchu drogowego. Jeśli zaś chodzi o tylne światła przeciwmgielne, nie zawsze będą one dobrym rozwiązaniem - należy je stosować wyłącznie wtedy, gdy ograniczona widoczność nie przekracza 50 m. W przypadku wyprzedzania aut przy znacznym zamgleniu najlepiej użyć krótkich sygnałów dźwiękowych. Ważne jest także, aby pozostawić włączone światła również podczas postoju.
Jak prowadzić auto na zaśnieżonych i oblodzonych drogach?
Zimą wyzwaniem dla kierowcy są śliskie drogi, nierzadko zasypane także śniegiem. W tym przypadku należy pamiętać o znacznym ograniczeniu prędkości i zachowaniu dużej odległości między pojazdami, ponieważ w takich warunkach droga hamowania wydłuża się nawet czterokrotnie. Oczywiście priorytetem jest odpowiednie przygotowanie pojazdu, w tym założenie opon zimowych przed możliwym wystąpieniem przymrozków. Zimą szczególną ostrożność należy zachować podczas pokonywania zakrętów - wówczas bardzo łatwo można wpaść w poślizg. W takim przypadku samochód często też wpada w podsterowność i nie skręca zgodnie z ruchem kierownicy. Aby nie stracić panowania nad autem, należy wówczas wcisnąć hamulec przedni i tym samym zwiększyć siłę hamowania przedniej osi, co pozwala nakierować pojazd na prawidłowy tor jazdy. Samochód może także wpaść w nadsterowność, która charakteryzuje się przesuwaniem się jego tylnej części na zewnątrz zakrętu. W takiej sytuacji zazwyczaj wystarczy zmniejszyć skręt kierownicy i prostować koła aż do momentu przywrócenia trakcji. Warto podkreślić, że nadsterowność i podsterowność zdarza się nie tylko zimą - również latem czy wiosną mokra jezdnia może przyczynić się do utraty panowania nad kierownicą.
Pamiętaj o odpowiednim stylu jazdy
Dla każdego kierowcy priorytetem powinno być dostosowanie techniki jazdy do warunków panujących na drodze. Jeśli poruszasz się po mokrej nawierzchni, musisz pamiętać o zwiększonym ryzyku utraty przyczepności. W tym przypadku bardzo ważne jest, aby unikać gwałtownego hamowania - w przeciwnym razie można wpaść w poślizg. Nie wolno także ostro hamować przy skrętach, co może doprowadzić do opisanej wcześniej podsterowności lub nadsterowności. Najważniejsze jest, aby zawsze przy niesprzyjającej pogodzie znacznie ograniczyć prędkość jazdy.
Podsumowanie
Jazda w trudnych warunkach atmosferycznych to wyzwanie szczególnie dla początkującego kierowcy. Przed ekstremalnymi sytuacjami na drodze warto zatem sprawdzić swoje umiejętności na torze wyścigowym! Przejażdżka sportowym autem pozwoli zweryfikować, czy potrafisz zapanować nad kierownicą na przykład przy ostrym wchodzeniu w zakręty. Dodatkowym utrudnieniem może być start na mokrym torze wyścigowym, na którym sprawdzisz, jak radzisz sobie przy wchodzeniu w poślizg. Skorzystaj z oferty Super-Cars i już teraz zarezerwuj jazdę ultraszybkim samochodem sportowym!