Pierwsza pomoc w wypadkach drogowych – jak postępować?
27 maja 2024
Pierwsza pomoc w wypadkach drogowych – w jaki sposób postępować? Jak można pomóc? Co robić, aby nie zaszkodzić? Dowiedz się wszystkiego!
Odpowiednio udzielona pierwsza pomoc w wypadkach drogowych może uratować czyjeś życie, dlatego warto dowiedzieć się, jak należy postępować. Pamiętaj, że przed podjęciem konkretnych czynności powinieneś oznaczyć miejsce zdarzenia i wyeliminować możliwe zagrożenia. Dopiero po przygotowaniu apteczki pierwszej pomocy i włożeniu jednorazowych rękawiczek możesz przystąpić do czynności ratowniczych. Sprawdź, co należy zrobić krok po kroku!
Oceń czynności życiowe
Gdy już upewnisz się, że ani Tobie, ani uczestnikom wypadku nic nie zagraża, powinieneś sprawdzić czynności życiowe. Na początku spytaj rannego, czy dobrze Cię słyszy, co pozwoli sprawdzić jego świadomość. Jeśli nie usłyszysz odpowiedzi, musisz w pierwszej kolejności sprawdzić drożność dróg oddechowych. Gdy stwierdzisz niedrożność, należy odchylić do tyłu głowę poszkodowanego, przytrzymując ją za żuchwę i za czoło. Drugim krokiem jest sprawdzenie oddechu – możesz to zrobić, obserwując ruchy klatki piersiowej lub starając się usłyszeć oddech. Następnie należy ocenić, czy poszkodowany nie krwawi, a w razie potrzeby przystąpić do tamowania krwotoku.
Resuscytacja – jaką ją przeprowadzić?
Nie wyczułeś u poszkodowanego oddechu? W takim razie musisz przystąpić do resuscytacji. W tym celu należy wykonać 30 uciśnięć klatki piersiowej (mniej więcej na głębokość 5 centymetrów) oraz 2 wdechy. Warto podkreślić, że resuscytację przeprowadza się aż do odzyskania oddechu lub do przyjazdu medyków. Jeśli nie czujesz u chorego bicia serca, a masz dostęp do automatycznego defibrylatora zewnętrznego AED, w świetle prawa możesz z niego skorzystać. W tym celu zapoznaj się z dokładnie z instrukcją, a następnie umieść elektrody na ciele poszkodowanego zgodnie ze wskazówkami. Potem postępuj według głosowych poleceń i pamiętaj, aby podczas wykonywanej przez urządzenie analizy rytmu serca nie dotykać poszkodowanego.
Jak zatamować krwotok?
W przypadku konieczności zatamowania krwotoku musisz zastosować opatrunek uciskowy. Najlepiej sięgnij po jałową gazę, połóż ją bezpośrednio na ranę, a następnie owiń bandażem. Jeśli poszkodowany wciąż krwawi, zastosuj kolejną warstwę opatrunku. Pamiętaj także, aby samemu nie usuwać ciał obcych z krwawiących obszarów, co mogłoby zaszkodzić ratowanej osobie.
Pierwsza pomoc w wypadkach drogowych a uraz kręgosłupa – co musisz wiedzieć?
U osób poszkodowanych w wypadku drogowym zawsze należy podejrzewać uraz kręgosłupa, dlatego bardzo ważne jest, aby nieświadomie nie powodować kolejnych urazów. Lepiej zatem nie wyciągać rannego z samochodu i w miarę możliwości opatrywać go na siedzeniu auta. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy istnieje ryzyko zapalenia się pojazdu lub innego zdarzenia bezpośrednio zagrażającego życiu poszkodowanego. Należy także zapewnić rannemu stabilne przytrzymanie głowy oraz wytłumaczyć mu, że nie powinien się ruszać do momentu przyjazdu służb medycznych. Jeśli natomiast pomagasz osobie nieprzytomnej, pamiętaj, by jej głowa nie była przyciśnięta do klatki piersiowej.
Podsumowanie
Nigdy nie wiadomo, kiedy będziesz musiał pomóc poszkodowanym w wypadku komunikacyjnym, dlatego bardzo ważne jest, aby mieć w samochodzie apteczkę. W sytuacji zagrożenia zawsze staraj się zachować spokój. Pamiętaj także, aby zadzwonić pod numer alarmowy, opisz sytuację i poproś o szczegółowe instrukcje, jak postępować. Dyspozytor krok po kroku powie Ci, co powinieneś zrobić, aż do momentu przyjazdu karetki.
Czytaj także:
Przygotowanie samochodu do jazdy po torze: kluczowe czynniki, na które należy zwrócić uwagę