Sprzęgło – co robić, aby go nie spalić? Sprawdźmy!
17 kwietnia 2023
Awaria sprzęgła należy do problematycznych kwestii. Warto zatem zastanowić się, o czym należy pamiętać podczas jazdy, aby go nie spalić.
Każdy kierowca chciałby uniknąć awarii sprzęgła, ponieważ naprawa tego elementu wiąże się z bardzo wysokimi kosztami. Warto zatem zastanowić się, o czym należy pamiętać podczas jazdy, aby go nie spalić. Poznaj nasze wskazówki, dzięki którym zadbasz o swoje sprzęgło!
Nie wrzucaj biegu, stojąc na światłach
Czy podczas czekania na zmianę sygnalizacji świetlnej, wciąż stoisz z wrzuconym biegiem? Jeśli tak, Twoje sprzęgło jest narażone na szybsze zużycie. Postępując w ten sposób, możesz doprowadzić do kosztownej awarii – sprzęgło niepotrzebnie pracuje wówczas na zwiększonych obrotach. Z tego względu zaleca się, aby wrzucać bieg najlepiej w momencie pojawienia się światła pomarańczowego.
Uważaj na dodawanie gazu podczas ruszania
Kolejnym błędem, który może doprowadzić do sytuacji potocznie nazywanej spaleniem sprzęgła, jest dodawanie zbyt dużej ilości gazu przy starcie. Musisz wiedzieć, że samo ruszanie samochodem stanowi znaczne obciążenie dla całego układu napędowego, a mocne wciśnięcie pedału gazu jeszcze bardziej obciąża samo sprzęgło.
Unikaj ,,strzelania’’ ze sprzęgła i startowania z piskiem opon
Ryzyko spalenia sprzęgła znacznie wzrasta, gdy wciskasz je, jednocześnie wprowadzając samochód na wysokie obroty, a później gwałtownie puszczasz. W tym przypadku mamy do czynienia z tak zwanym ,,strzelaniem’’ ze sprzęgła, które najczęściej wykonywane jest przez młodych kierowców w ramach popisów. Jeśli zrobisz tak kilka razy, szybko doprowadzisz do awarii tego kluczowego elementu. Z tego samego względu należy także unikać startowania z piskiem opon. Gwałtowne ruszanie z charakterystycznym dźwiękiem wpływa na żywotność kluczowych elementów układu hamulcowego, w tym również sprzęgła.
Podczas jazdy nie trzymaj nogi nad sprzęgłem
Wielu kierowców przyzwyczaiło się do trzymania stopy tuż nad sprzęgłem. To duży błąd, ponieważ zazwyczaj kończy się jego odruchowym, delikatnym wciskaniem. Tymczasem nawet niepozorne przyciskanie z niewielką siłą wiąże się z niepotrzebną pracą sprzęgła – w efekcie wielu kierowców jeździ wówczas na półsprzęgle. Cały mechanizm szybciej się zużywa, co może doprowadzić do konieczności wymiany poszczególnych elementów układu napędowego.
Dociśnij sprzęgło do końca
Warto podkreślić, że dla sprzęgła bardzo obciążające jest niedociskanie go do końca. Niestety, wielu kierowców ma z tym problem, co w rezultacie skutkuje jego szybkim zużyciem. Przyczyną niedociskania sprzęgła do końca bywa nieodpowiednio ustawiony fotel. Warto zatem zadbać o jego prawidłowe dopasowanie pod kątem wzrostu, aby zadbać o swobodne wciskanie pedału.
Zastanów się, czy Twój styl jazdy nie ma złego wpływu na stan techniczny sprzęgła. Staraj się go nie nadużywać, aby zapewnić mu satysfakcjonującą żywotność. Musisz wystrzegać się zbyt agresywnej jazdy z ciągłym hamowaniem za pomocą sprzęgła. Szkodliwe jest również poruszanie się autem na tak zwanym półsprzęgle. Zmień swoje przyzwyczajenia, aby zapobiec kosztownym awariom!
Jazda sportowa bez szkody dla auta? Postaw na odpowiednią edukację!
A jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat odpowiedniej techniki jazda, to skorzystaj z naszej oferty i postaw na szkolenie z jazdy sportowej! Dzięki temu uda Ci się lepiej i bezpiecznej jeździć!