Wymiana oleju w samochodzie – co należy wiedzieć?
23 stycznia 2023
Regularne wymiana oleju w samochodzie to obowiązek każdego kierowcy i właściciela auta. Co zatem należy wiedzieć na ten temat? Sprawdź!
Regularne wymiana oleju w samochodzie to obowiązek każdego kierowcy. To właśnie ten płyn eksploatacyjny chłodzi i uszczelnia silnik, a także wpływa na redukcję tarcia. W praktyce, dzięki częstszej wymianie oleju można znacznie przedłużyć żywotność silnika. Wielu kierowców decyduje się na nią co roku, zazwyczaj przy okazji przeglądu samochodu. Niekiedy jednak konieczna może okazać się częstsza wymiana oleju. Sprawdź, o czym powinien pamiętać każdy kierowca!
Wybierz odpowiedni olej do samochodu
Wybór oleju do samochodu nie może być przypadkowy. O wskazanie odpowiedniego produktu możesz poprosić zaufanego mechanika. Jeśli jednak chcesz samodzielnie wybrać właściwy olej, najlepiej skorzystaj z jednej z praktycznych wyszukiwarek dostępnych online. Wystarczy wpisać w niej model samochodu, rocznik i wersję, a opcjonalnie można także podać aktualny przebieg. Wyszukiwarka na podstawie otrzymanych informacji automatycznie wskaże odpowiedni rodzaj oleju. Możesz także dokonać wyboru samodzielnie, biorąc pod uwagę jego szczegółowe parametry. Jeśli jednak nie potrafisz samemu wskazać optymalnej klasy lepkości i jakości, lepiej skorzystaj z wyszukiwarki.
Częstotliwość wymiany oleju w samochodzie
Nie każdy kierowca wie, jak często należy wymieniać olej w samochodzie. W rzeczywistości nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Częstotliwość powinna być uzależniona przede wszystkim od stopnia eksploatacji pojazdu. Wiele zależy także od stanu silnika, a nawet specyfiki najczęściej pokonywanych tras. Przykładowo, zaleca się częstszą wymianę oleju w przypadku samochodów eksploatowanych na krótszych trasach. Istotny jest również wiek auta. W starszych pojazdach należy wymieniać olej, kierując się długością przebiegu – najlepiej robić to regularnie mniej więcej co 10 tysięcy kilometrów.
Wymiana oleju a rozgrzany silnik
Czy wiesz, jaki powinien być stan silnika, aby prawidłowo wymienić olej w samochodzie? Zaleca się, aby tę czynność przeprowadzać wyłącznie na rozgrzanym aucie. Dzięki temu uda się skutecznie usunąć zanieczyszczenia, które znajdują się wewnątrz silnika. Pozbędziesz się ich wraz ze spływającym, starym olejem.
Wymiana oleju tylko z filtrem
Niektórzy kierowcy poprzestają wyłącznie na wymianie samego oleju, zapominając o kluczowym elemencie eksploatacyjnym, czyli filtrze. Zaleca się, aby po wlaniu świeżego oleju zawsze zastosować nowy filtr. Najlepiej zdecydować się na model wysokiej jakości, który będzie cechował się większą odpornością na zużycie.
Kolor oleju a konieczność jego wymiany
Na koniec warto podkreślić, że olej należy wymieniać bez względu na jego wygląd. Jego słomkowy kolor nie zawsze oznacza mniejsze zużycie. Wiele zależy od specyfiki samego silnika. Przykładowo, samochody na gaz nawet w przypadku bardzo wysokiego przebiegu nierzadko zachowują słomkowy kolor oleju. Tymczasem w pojazdach z silnikami typu diesel już po kilkunastu przejechanych kilometrach ten kluczowy płyn eksploatacyjny może zmienić barwę na smolistą.
Czytaj też: