Zawieszenie samochodu – co warto o nim wiedzieć?
25 września 2023
Zawieszenie samochodu – co warto o nim wiedzieć? Z naszego wpisu dowiesz się wszystkiego, co ważne na ten temat!
Zawieszenie jest kluczowym elementem każdego samochodu, który wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Gwarantuje dobrą amortyzację, nawet w przypadku poruszania się po nierównym terenie. Sprawdź, co warto o nim wiedzieć!
Zawieszenie samochodu – czym jest?
Na początku warto zastanowić się, co tak naprawdę możemy określić mianem zawieszenia. Pod tym pojęciem kryje się instalacja zbudowana z wielu elementów, której głównym zadaniem jest połączenie kół z całym pojazdem. Od zawieszenia zależy przede wszystkim stabilność jazdy. Dzięki niemu użytkownik auta może zapanować nad kierownicą nawet w przypadku poruszaniu się po nierównej nawierzchni. Warto dodać, że zawieszenie samochodu składa się z kilku głównych elementów: wahacza, drążka poprzecznego, drążka wzdłużnego, resoru piórowego, sprężyny śrubowej oraz amortyzatorów.
Po czym poznać dobre zawieszenie?
Czy wiesz, czym powinno wyróżniać się zawieszenie, aby zapewniało kierowcy komfort jazdy? Przede wszystkim musi umożliwiać zachowanie sterowności nawet w przypadku poruszania się samochodem przy znacznych prędkościach. Dobre zawieszenie powinno być niezawodne, niezależnie od warunków jazdy. Ważne jest, aby gwarantowało bezpieczeństwo i komfort prowadzenia także przy znacznym obciążeniu auta. Musi również być dostosowane do zmiennej dynamiki poruszania się samochodem. Dzięki zawieszeniu kierowca może liczyć na komfort jazdy niezależnie od tego, czy pokonuje miejskie uliczki, czy też podróżuje po autostradzie.
Jak działa zawieszenie samochodu?
Warto nieco bliżej przyjrzeć się charakterystycznemu mechanizmowi zawieszenia, które pozwala mu pełnić w samochodzie odpowiednie funkcje. Jeśli auto porusza się po nierównym terenie, jego oś automatycznie się unosi. Na skutek ściśnięcia sprężyny tłok obniża się i tym samym wypycha do góry płyn znajdujący się w układzie zawieszenia. Następnie przechodzi do pozycji wyjściowej, a płyn przedostaje się do rury rezerwowej. Dzięki temu mechanizmowi samochód zachowuje płynność jazdy nawet w trudnych warunkach. Kierowca może liczyć na wytłumienie drgań i utrzymanie maksymalnej sterowności auta.
Najczęstsze awarie zawieszenia – jak je rozpoznać?
Każdy kierowca powinien wiedzieć, po czym można rozpoznać awarię zawieszenia. Niepokojącym sygnałem jest przede wszystkim wyczuwalne zjeżdżanie samochodu w jedną stronę. Takie zjawisko nie tylko obniża komfort jazdy, ale także może doprowadzić do większego zużycia opon po jednej ze stron. Z awarią zawieszenia mamy do czynienia również wtedy, gdy samochód podczas jazdy podskakuje. Niepokojącym symptomem jest także odczuwalne przechylanie się auta w momencie zmiany pasa ruchu lub przy pokonywaniu zakrętu.
Na koniec należy podkreślić, że przy częstej eksploatacji auta trzeba liczyć się z koniecznością wymiany poszczególnych podzespołów zawieszenia. Specjaliści zalecają, aby po przejechaniu około stu tysięcy kilometrów całkowicie wymienić amortyzatory oraz kolumny. Warto o tym pamiętać, ponieważ system zawieszenia pełni w samochodzie wiele ważnych funkcji.