Aktywny tempomat – co to jest, jak działa i kiedy można go używać?

9 października 2023, Kategoria: Blog

Aktywny tempomat

Dla wielu kierowców aktywny tempomat jest gwarancją komfortowej jazdy. Ten inteligentny system świetnie sprawdza się na dłuższych trasach, jednak warto pamiętać, że nie nie zawsze można go używać. Poznaj najważniejsze informacje na temat jazdy z aktywnym tempomatem!

Co to jest aktywny tempomat?

Na początku warto zastanowić się, czym tak naprawdę jest aktywny tempomat (w skrócie: ACC). Pod tym pojęciem kryje się nowoczesny, a zarazem niezwykle inteligentny system, który podczas jazdy w razie potrzeby automatycznie zwalnia lub hamuje, a wszystko to w przypadku wykrycia przeszkody przed autem. Dodatkowo aktywny tempomat pozwala poruszać się pojazdem stałą prędkością, ustawioną przez kierowcę. Doskonale sprawdza się na trasach szybkiego ruchu, dostosowując się do warunków na drodze. Co więcej potrafi utrzymać ustaloną odległość za pojazdem, który przed nim jedzie. Te najnowsze wersje potrafią także zmienić pas ruchu.

Jak działa aktywny tempomat?

Aktywny tempomat to coś, co jest uruchamiane przez kierowcę – sam decydujesz, kiedy chcesz z niego skorzystać. Zazwyczaj wystarczy rozpędzić się do preferowanej prędkości, a następnie wcisnąć przycisk ,,set’’. W razie potrzeby można szybko wyregulować szybkość, z jaką ma poruszać się auto – wystarczy zwiększyć prędkość lub zmniejszyć, wciskając odpowiednio przycisk ,,+’’ lub ,,-’’. Jak wspomnieliśmy aktywny tempomat pozwala także ustalić odpowiednią odległość pojazdu od obiektów znajdujących się przed nim. Tym samym auto samoczynnie zwolni, gdy pojawi się za blisko drugiego samochodu.

Zastanawiasz się pewnie, jak tempomat jest w stanie ocenić odległość samochodu od przeszkody? Odbywa się to dzięki specjalnym czujnikom monitorującym, które zazwyczaj znajdują się z przodu nadwozia. Wysyłają one sygnały i w momencie napotkania przeszkody czujnik mierzy odległość między danym obiektem a autem.

Kiedy można używać aktywnego tempomatu?

Aktywny tempomat najlepiej sprawdza się przede wszystkim podczas poruszania się po szerokich drogach szybkiego ruchu. Znacznie zwiększa komfort przejażdżki, pozwalając na ustawienie optymalnej prędkości samochodu. W efekcie kierowca nie musi samodzielnie jej kontrolować, skupiając się na innych aspektach jazdy. Niestety, ten system zazwyczaj zupełnie nie sprawdza się podczas jazdy w korku, szczególnie jeśli dysponujesz jego starszą wersją. Co prawda aktualnie wiele się zmienia w tej kwestii i obecnie mna wyróżnić trzy warianty tempomatów:

  • aktywne tempomaty starszej generacji, które obsługują prędkości od 30 km/h i nie sprawdzają się podczas poruszania się po zakorkowanych ulicach;

  • aktywne tempomaty z pełnym zakresem prędkości, które po zatrzymaniu auta uruchamiają się ponownie dopiero po wciśnięciu pedału gazu;

  • aktywne tempomaty typu ,,stop&go’’ z pełnym zakresem prędkości, które potrafią zahamować ,,do zera’’, a następnie automatycznie rozpędzić samochód.

Podsumowanie

Aktywny tempomat znacznie zwiększa komfort jazdy i jest niezastąpiony przede wszystkim w przypadku poruszania się po autostradach, jak również drogach szybkiego ruchu. Obecnie ten nowoczesny system znajduje się w standardzie większości aut wyższej klasy, w tym w luksusowych samochodach sportowych. Jeśli jesteś zainteresowany kupnem nowego pojazdu, koniecznie sprawdź, czy wybrany przez Ciebie model auta został wyposażony w ACC. Upewnij się również, jaką wersję aktywnego tempomatu zastosował producent.

Czytaj także:

Launch control – co to jest i jak działa?

Martwe pole – co warto wiedzieć? Jak sobie z nim radzić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *