Akumulator zimą – jak o niego dbać?

12 grudnia 2022, Kategoria: Blog

akumulator zimą

Zimą wielu kierowców ma problem z uruchomieniem silnika, szczególnie jeśli wcześniej nie zadbali odpowiednio o akumulator. Co należy zrobić, aby uniknąć takiej sytuacji? Jak dbać o akumulator zimą? Wystarczy regularnie sprawdzać stan akumulatora, pamiętając między innymi o konserwacji oraz czyszczeniu jego poszczególnych części. Poznaj wskazówki, dzięki którym unikniesz problemów z uruchomieniem auta zimą!

Akumulator zimą – regularnie sprawdzaj jego stan

Niektórzy kierowcy uważają, że potrafią samodzielnie ocenić stan akumulatora. Tymczasem bez profesjonalnego sprzętu i doświadczenia jest to praktycznie niemożliwie. Lepiej zatem nie polegać wyłącznie na własnej intuicji i skorzystać z pomocy fachowców. Wystarczy pojechać do warsztatu samochodowego i poprosić o sprawdzenie stanu akumulatora. Możesz poprosić o tę usługę na przykład przy okazji kontroli innych podzespołów w aucie lub przy zleceniu wymiany ogumienia na zimowe. Najlepiej sprawdzić akumulator jeszcze jesienią, przygotowując samochód na jazdę w trudniejszych warunkach atmosferycznych.

Czyszczenie akumulatora zimą – jak to zrobić?

Czy wiesz, że problemy z uruchomieniem silnika zimą mogą być spowodowane również zanieczyszczonym akumulatorem? Jeśli nie zadbasz o jego odpowiednią konserwację i nie usuniesz zabrudzeń, musisz liczyć się z niespodziewaną awarią, szczególnie przy minusowych temperaturach. Należy pamiętać przede wszystkim o dokładnym wyczyszczeniu samej obudowy i biegunów. Najlepiej użyć w tym celu ściereczki antystatycznej – dzięki jej specyficznym właściwościom możesz przeciwdziałać wyładowaniom elektrycznym. W przypadku zanieczyszczeń trudnych do usunięcia warto sięgnąć po profesjonalną szczotkę. Brud musisz usunąć również z innych elementów akumulatora, w tym z klemów i biegunów. Możesz zrobić to za pomocą papieru ściernego. Na koniec dodatkowo zadbaj o konserwację tych podzespołów, smarując je np. wazeliną.

Co w przypadku samochodu, którym nie jeździsz?

Trudne warunki atmosferyczne zimą sprawiają, że akumulator traci swoją wydajność. Najlepiej po prostu go wyjąć, jeśli przez dłuższy czas nie będzie korzystać ze swojego auta. W jakich warunkach należy przechowywać wymontowany akumulator? Najważniejsze, aby było to suche i ciepłe miejsce (temperatura pokojowa). Dzięki temu uda Ci się zmniejszyć ryzyko zasiarczenia płyt akumulatora.

Pamiętaj o pokonywaniu samochodem dłuższych dystansów

Zimą każdy kierowca powinien co jakiś czas pokonywać dłuższe dystanse, aby zadbać o odpowiedni stan akumulatora. Jest to bardzo istotne, ponieważ w przypadku krótkich tras nie uda Ci się naładować go do pełna. Pamiętaj, że minusowe temperatury powietrza negatywnie wpływają na wydajność akumulatora. Co więcej, częste korzystanie z ogrzewania samochodowego czy podgrzewanych szyb stanowi dodatkowe obciążenie. Sprawdzonym sposobem na zmniejszenie ryzyka rozładowania akumulatora jest pokonywanie dłuższych odległości.

Zadbaj zimą o akumulator w swoim samochodzie, aby sprawdził się nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Pamiętaj, że niezależnie od pogody należy regularnie sprawdzać jego stan. Wiemy o tym również w Super-cars! Nasze samochody sportowe są regularnie poddawane kontrolom, aby sprostać oczekiwaniom każdego kierowcy.

Czytaj także:

Przygotowanie auta na zimę – jak to zrobić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *