Czy wiesz, jak pokonywać zakręty na torze wyścigowym?

6 czerwca 2022, Kategoria: Blog

zakręty na torze wyścigowym

Wielu kierowców wyścigowych podkreśla, że jednym z najtrudniejszych zadań podczas jazdy na torze wyścigowym jest pokonywanie zakrętów. Dlaczego przemieszczanie się po łuku stanowi tak dużą trudność? Dużo zależy od prędkości, z jaką kierowca zdecyduje się pokonać newralgiczne punkty na trasie. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, kiedy pokonujesz zakręty na torze wyścigowym!

Co wpływa na bezpieczną jazdę na torze wyścigowym?

Dynamiczne poruszanie się autem wymaga od kierowcy doświadczenia. Profesjonaliści, którzy od wielu lat pokonują trasy na najpopularniejszych torach wyścigowych, nie mają problemu z panowaniem nad kierownicą. Czy wiesz, co jest kluczem do sukcesu? Wielu kierowców podkreśla, że najważniejsza kwestia to wyczucie rytmu. Przejażdżka sportowym autem wymaga przede wszystkim skupienia. Podczas pokonywania zakrętów na torze wyścigowym nie ma czasu na zmaganie się z nieposłuszną maszyną – wszystkie czynności związane z prowadzeniem samochodu powinny być rytmicznie wykonywane. Mowa tutaj przede wszystkim o synchronizacji właściwych ruchów i bezproblemowym obsługiwaniu elementów kontrolnych. W zachowaniu rytmicznej jazdy niezbędna jest także umiejętność przewidywania, co może wydarzyć się na trasie. Dzięki niej będziesz w stanie bezpiecznie pokonać nawet najostrzejsze zakręty na torze wyścigowym.

Zakręty na torze wyścigowym – poznaj technikę pokonywania zakrętów

Oprócz zachowania rytmu istotne jest również zastosowanie odpowiedniej techniki jazdy. Przy pokonywaniu zakrętów kluczowe są trzy etapy: hamowanie, skręcanie i przyspieszanie. Pierwszy z nich rozpoczyna się na prostej drodze, przed wejściem w zakręt, co wpływa na lepszą pracę samych hamulców. Nogę z hamulca i z gazu należy zdjąć przy rozpoczęciu skręcania. Musisz wprowadzić auto w działanie siły odśrodkowej, aby ciężar przeszedł na boczne koła. Przy samym skręcaniu najlepiej sprawdza się jazda pasywna. Ostatnim etapem pokonywania zakrętów jest przyspieszanie. Zaleca się, aby dodać trochę gazu już po wyprostowaniu toru poruszania się auta.

O czym należy pamiętać podczas pokonywania zakrętów?

Bezpieczne skręcanie na torze wyścigowym zależy nie tylko od zachowania odpowiedniej techniki. Bardzo ważną kwestią jest utrzymanie prawidłowej pozycji za kółkiem. Należy zadbać o to, aby swobodnie oprzeć nadgarstki na kierownicy. Istotne jest również zachowanie optymalnej odległości od pedałów – tak, by po ich wciśnięciu nadal zachować pozycję z lekko zgiętym kolanem. Musisz także zadbać o właściwą wysokość fotela, zapewniając sobie doskonałą widoczność toru. Aby pokonywanie zakrętów było jeszcze prostsze, nie zapomnij o prawidłowym ułożeniu dłoni. Najlepiej porównać kierownicę do tarczy zegara i zachować ustawienie rąk przy godzinie trzeciej i dziewiątej. Musisz też pamiętać, by podczas skręcania nie przesuwać dłoni, co zapobiegnie także ich krzyżowaniu.

Podsumowanie – zakręty na torze wyścigowym

Sprawdź w praktyce, jak pokonuje się zakręty na torze wyścigowym! Zamów u nas przejazd samochodem sportowym i wybierz dla siebie dogodną lokalizację. Interesuje się przejażdżka po Torze Bednary, a może wolisz Tor Kraków? Sprawdź naszą pełną ofertę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *