Enzo Ferrari – wyjątkowa postać w świecie motoryzacji

19 grudnia 2022, Kategoria: Blog

Enzo Ferrari

Enzo Ferrari to postać, która obrosła wieloma legendami. Nic dziwnego, że jest znaną osobą nie tylko w kręgach motoryzacyjnych. Ten włoski kierowca wyścigowy kojarzy się przede wszystkim z kultową marką samochodów sportowych – z charakterystycznym logo czarnego rumaka. Warto nieco bliżej poznać tę wyjątkową osobę, która przyczyniła się również do popularności wyścigów Formuły 1.

Początki fascynacji sportowymi autami i pierwsze sukcesy

Enzo Ferrari urodził się 18 lutego 1898 roku we Włoszech, a dokładniej – w Modenie. Już od dziecka był zafascynowany samochodami wyścigowymi. W wieku dziesięciu lat miał okazję obejrzeć na żywo wyścigi w Bolonii. To właśnie wtedy zapragnął zostać jednym z rywalizujących zawodników. Jako ambitny młodzieniec wytrwale dążył do celu i już w 1919 roku miał okazję sprawdzić się jako kierowca samochodu wyścigowego. Na początku szlifował swoje umiejętności w zespole C. M. N., ale dość szybko porzucił go na rzecz Alfa Romeo. Od tego momentu zaczął odnosić znaczące sukcesy, zyskując tytuł jednego z najlepszych kierowców samochodów wyścigowych. Swoje pierwsze zwycięstwo odniósł w 1923 roku, pokonując wszystkich konkurentów w wyścigu w Savio. W tym czasie zaczął używać symbolu czarnego rumaka, który wywodzi się jeszcze z czasów pierwszej wojny światowej.

Pierwsze początki działalności marki Ferrari

Po sukcesach na torach wyścigowych przyszedł czas na realizację własnych projektów. W 1945 roku Enzo Ferrari całkowicie pochłonęła nowa idea – stworzenie samochodu wyścigowego o wyjątkowych parametrach. W marcu 1947 roku pierwsze auto sygnowane marką Ferrari rozpoczęło jazdy testowe. Jego twórca zastosował w nim silnik 12-cylindrowy o pojemności 1500 cm3. Enzo wciąż doskonalił swoje projekty, mając na uwadze specyfikę jazdy po torze wyścigowym. Jego auta szybko zaczęły odnosić pierwsze sukcesy. Już w 1948 roku samochody Ferrari zwyciężyły wyścig Mille Miglia. Zaledwie trzy lata później Enzo Ferrari mógł poszczycić się zwycięstwem jego pojazdów w Formule 1.

Kultowe samochody sportowe Ferrari

Pod szyldem czarnego rumaka na rynku pojawiło się wiele kultowych samochodów sportowych, które wciąż są podawane jako wzór wyjątkowych konstrukcji. Warto wyróżnić chociażby model Ferrari 250 GTO, który jest jednym z najdroższych aut tej marki. Dużą popularnością wciąż cieszy się Ferrari Dino, z centralnie umieszczonym silnikiem. Jest to model, który Enzo zadedykował zmarłemu synowi. Ostatnim autem produkowanym pod okiem mistrza był samochód Ferrari F40 – osiągał on zawrotną prędkość 320 km/h.

Chciałbyś sprawdzić się za kierownicą kultowych samochodów marki Ferrari? Dzięki Super-cars jest to możliwe! Oferujemy przejażdżki po torze wyścigowym wieloma modelami tej wyjątkowej marki. Przekonaj się, na czym polegał geniusz Enzo Ferrariego i dlaczego samochody z logo czarnego rumaka wciąż przez wiele osób są uznawane za najlepsze auta sportowe. Możesz zdecydować się na przykład na Ferrari F430 lub skusić się na przejażdżkę kultowym Ferrari Italia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *