Formuła 1 – co musisz wiedzieć?

3 października 2022, Kategoria: Blog

fromuła 1

Nawet jeśli nie jesteś kibicem sportów motorowych, z pewnością wiele razy słyszałeś o Formule 1. W tym elitarnym wyścigu mierzą się ze sobą najlepsi kierowcy ultraszybkich samochodów. Zanim zaczniesz z zapartym tchem śledzić ich rywalizację, warto poznać najważniejsze fakty o Formule 1.

Co to jest Formuła 1?

Na początek należy zastanowić się, czym tak naprawdę jest Formuła 1. Pod tym pojęciem kryje się międzynarodowy wyścig samochodowy, a jego inna nazwa to wyścigi Grand Prix. Biorą w nim udział kierowcy poruszający się samochodami wyścigowymi o otwartym nadwoziu. Początki Formuły 1 sięgają lat pięćdziesiątych. Przez pierwsze lata wyścigi odbywały się w Europie, a aktualnie mają zasięg globalny, obejmując również Afrykę, Azję, Australię, Amerykę Północną i Amerykę Południową.

Jakie samochody biorą udział w Formule 1?

Kierowcy Formuły 1 ścigają się w bolidach – charakterystycznych, jednomiejscowych pojazdach. Już na pierwszy rzut oka wyróżniają się one wieloma istotnymi cechami, które odróżniają je od zwykłych samochodów. Koła wyraźnie wystają poza obrys, a z przodu i z tyłu znajdują się skrzydła, które wpływają na właściwości aerodynamiczne bolidu. W tych specyficznych pojazdach silnik znajduje się za fotelem kierowcy i w rzeczywistości jest częścią podwozia. Czy wiesz, że kierowca kierujący bolidem może zmieniać biegi, nie odrywając rąk od kierownicy? Wszystko to dzięki specjalnym łopatkom, które znajdują się tuż za kierownicą – wystarczy z odpowiedniej strony pociągnąć jedną z nich, aby momentalnie zmienił się bieg.

Wyjątkowe osiągi bolidów F1

Warto nieco bliżej przyjrzeć się możliwościom samych bolidów. Pojazdy regularnie są udoskonalane przez profesjonalistów, którzy kierują się bezpieczeństwem kierowców oraz satysfakcjonującymi osiągami. Bolidy wykorzystywane w ostatnich edycjach Formuły 1 mogą hamować w 3,5 sekundy przy wcześniejszej prędkości 290 km/h. W 3,6 sekundy są w stanie osiągnąć prędkość 160 km/h. Ich sercem jest turbodoładowany silnik V6 o pojemności 1,6 litra. Moc współczesnych bolidów to 1050 KM – dla przykładu, wcześniejsze pojazdy nie przekraczały 900 KM.

Podczas jazdy ich silniki mogą produkować nawet 1100 kW ciepła. Jest ono odprowadzane na dwa sposoby – przez spaliny oraz przez chłodnicę. Specyficzna konstrukcja bolidu sprawia, że zachowują one pełną sprawność nawet przy przepływie paliwa sięgającym 100 kg na godzinę. Każdy kierowca poruszający się tym pojazdem musi posiadać odpowiednie zabezpieczenie, w tym kombinezon o wysokiej odporności na temperatury (nawet do 850 stopni).

Poczuj się jak zawodnik formuły 1

Chciałbyś poczuć się jak zawodnik Formuły 1? Nie musisz siadać za kierownicą bolidu – możesz sprawdzić swoje umiejętności także za kółkiem sportowego auta. Przekonaj się, jak poradzisz sobie na torze przy znacznych prędkościach! Możemy pochwalić się flotą ekskluzywnych pojazdów sportowych o wyjątkowych osiągach. Marzy Ci się jazda po torze Lamborghini, a może wolisz kultowe Porsche 911? Poznaj naszą ofertę i wybierz dla siebie ultraszybkie auto.

Czytaj także:

Formuła 1 – słownik najważniejszych pojęć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *