Formuła 1 – słownik najważniejszych pojęć

12 września 2022, Kategoria: Blog

formuła 1

Jesteś fanem Formuły 1? Jeśli tak, koniecznie powinieneś zapoznać się z najważniejszymi pojęciami związanymi z międzynarodowymi wyścigami samochodowymi! Sprawdź kluczowe terminy, które powinien znać każdy kibic!

Airbox – wlot powietrza silnika i zarazem element wykorzystywany jako obręcz dachowania.

Aleja serwisowa – wydzielony obszar w pobliżu toru z pasem serwisowym i garażami. To tutaj kierowcy zjeżdżają, aby wymienić opony lub zastąpić uszkodzone elementy nowymi podzespołami. W alei serwisowej można również zmienić dotychczasowe ustawienia auta.

Blistering – zjawisko związane z „łuszczeniem się” opon. Zazwyczaj ogumienie ulega uszkodzeniu na skutek niewłaściwego dopasowania go do stylu jazdy czy specyfiki toru. Wówczas mamy do czynienia z odpadaniem kawałków opon, czemu sprzyja intensywne nagrzewanie się ogumienia.

Computational Fluid Dynamics (CFD) – specjalnie opracowana technologia, która ma na celu ustalić przepływ aerodynamiki. Jest wykorzystywana w tunelu aerodymanicznym.

Deflektor – charakterystyczna część znajdująca się między przednimi kołami a środkami pojazdu. Dzięki deflektorowi zostają wytworzone specjalne strugi powietrza, które okalają bolid i dodatkowo poprawiają jego aerodynamikę.

Drag Reduction System (DRS) – czyli system redukcji oporu. Dzięki niemu na wyznaczonych obszarach toru kierowcy mogą odczuć mniejszy opór powietrza. W tych miejscach znacznie łatwiejsze jest wyprzedzanie oraz osiągnięcie satysfakcjonującego przyspieszenia.

FIA – Federation Internationale del’Automobile, to międzynarodowa federacja samochodowa, która jest głównym organem regulującym wyścigi Formuły 1.

HANS – skrót od Head And Neck Support. Specjalny system ochrony nakierowany na głowę i kark kierowcy. HANS składa się z zabezpieczenia z włókien węglowych, które uniemożliwia kierowcy wykonywanie gwałtownych ruchów głową podczas wypadku.

KERS – termin określający hamowanie rekuperacyjne.

Nadsterowność – charakterystyczny ruch pojazdu podczas zakrętu skutkujący wypadnięciem z toru – bolid ma wówczas przyczepność głównie na przedniej osi.

Opona slick – rodzaj ogumienia przeznaczony na suchą nawierzchnię.

Pit Stop – określenie sytuacji, w której kierowca pojawia się w alei serwisowej, na przykład w celu wymiany opon.

Pole Position – pierwsze pole startowe przyznawane kierowcy z najlepszym czasem przejazdu podczas kwalifikacji.

Safety car – to inaczej samochód bezpieczeństwa. Wprowadza neutralizację na torze i wyznacza tempo pozostałych bolidów. Może go prowadzić tylko doświadczony kierowca samochodów wyścigowych.

Telemetria – nowoczesny system, dzięki któremu można cały czas monitorować parametry bolidu oraz kierowcy.

Podsumowanie – formuła 1 słownik pojęć

Chcesz poczuć się jak kierowca samochodu wyścigowego? Dzięki Super Cars to możliwe! Zamów u nas jazdę po torze wyścigowym wybranym modelem auta sportowego i sprawdź, jak to jest poruszać się z zawrotną prędkością! Oferta obejmuje także szkolenie z jazdy sportowej, na którym będziesz miał okazję poznać tajniki prowadzenia ultraszybkich samochodów.

Czytaj również:

Najciekawsze filmy o samochodach wyścigowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *