Formuła E – konkurencja dla F1

4 marca 2024, Kategoria: Blog

formuła e

Formuła E jest oficjalnie znana jako ABB FIA Formula E Championship. Co więcej, to pierwsza na świecie seria wyścigów powstała z myślą o samochodach elektrycznych. Swój debiut miała w 2014 roku. Od tego czasu niezwykle dynamicznie się rozwija, przyciągając tym samym sporą uwagę fanów motorsportu oraz tworząc nową platformę dla innowacji technologicznych i ekologicznych. Z tego właśnie powodu tak wiele osób zastanawia się, czy Formuła E stanowi realną konkurencję dla legendarnego i ugruntowanego w świadomości miłośników sportów motorowych cyklu Formuły 1? Warto nieco dłużej się nad tym zastanowić.

Formuła E – z jednej stronny innowacja, a z drugiej tradycja w przypadku formuły 1

Jak już wiemy, Formuła E powstała z myślą o promowaniu zrównoważonego rozwoju i nowych technologii w transporcie. Oznacza to zatem, że wyścigi odbywają się na ulicznych torach w centrach dużych miast, takich jak chociażby Nowy Jork, Paryż czy Hongkong. Dlaczego tak? Chodzi o przybliżenie idei elektrycznej mobilności nieco szerszej publiczności. Po przeciwnej stronie znajduje się natomiast Formuła 1 ze swoją ponad 70-letnią historią. To właśnie ona jest uosobieniem tradycji motorsportu, koncentrując się na wyścigach na specjalnie powstałych torach wyścigowych.

Technologia oraz ekologia

Kluczową różnicą między obiema seriami jest odmienne zastosowanie technologii. A zatem Formuła E skupia się na rozwijaniu i testowaniu nowoczesnych technologii napędów elektrycznych, baterii, jak również licznych systemów zarządzania energią. Można w ten sposób promować liczne osiągnięcia w dziedzinie elektromobilności. Oczywiście Formuła 1 również wprowadza innowacje. Tutaj w szczególności w zakresie hybrydowych jednostek napędowych i aerodynamiki. Jednak bez cienia wątpliwości jej wkład w rozwój technologii zrównoważonego transportu jest mocno ograniczony, szczególnie w porównaniu do Formuły E.

Format wyścigów – różnice

Wyścigi Formuły E charakteryzują się unikalnym formatem. Stawia się tutaj na krótszy dystans. Co więcej, mamy jednodniowy format wydarzenia, czyli kwalifikacje i wyścig w ciągu jednego dnia. Natomiast Formuła 1 oferuje bardziej tradycyjny format, czyli mamy weekendowy wyścig wraz z treningami, kwalifikacjami i głównym wyścigiem.

Przyszłość motorsportu

Widząc wspomniane różnice, można powiedzieć, że Formuła E może być postrzegana nie tyle jako bezpośrednia konkurencja dla Formuły 1, co raczej jako uzupełnienie świata wyścigów, tylko skoncentrowane na innowacjach ekologicznych i technologicznych. Obie serie mają swoje niepowtarzalne cechy, ale też przyciągają różne grupy fanów. Jednak rosnące zainteresowanie elektromobilnością i zrównoważonym rozwojem sprawia, że Formuła E zajmuje coraz ważniejsze miejsce na mapie sportów motorowych.

Podsumowanie

Podsumowując, Formuła E i Formuła 1 to dwie różne wizje wyścigów samochodowych, każda z nich oferująca coś wyjątkowego i bez problemu mogą one istnieć jednocześnie. Ostatecznie obie serie przyczyniają się do ewolucji i wzrostu popularności sportów motorowych na całym świecie.

Czytaj także:

Bolidy Formuły 1 – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Jak zostać kierowca Formuły 1?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *