Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego?

8 kwietnia 2024, Kategoria: Blog

ładowanie samochodu elektrycznego

Samochody elektryczne cieszą się w Polsce coraz większą popularnością wśród kierowców – tylko w 2023 roku zarejestrowano w naszym kraju ponad 19000 nowych pojazdów z napędem elektrycznym. Wciąż jednak wiele osób rezygnuje z zakupu takiego auta. Wszystko dlatego, że nie do końca wiedzą, ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego. Warto zatem nieco bliżej przyjrzeć się obowiązującym opłatom, aby przekonać się, że kupno samochodu elektrycznego może być w rzeczywistości inwestycją, która dość szybko się zwróci.

Ile zapłacisz za ładowanie samochodu elektrycznego na stacji?

Auto z napędem elektrycznym możesz naładować bezpośrednio na przeznaczonej do tego stacji ładowania. Koszty zazwyczaj mieszczą się w granicach od 1,5 do 3 zł za 1 kWh. Jeśli zatem zależy Ci na pełnym naładowaniu samochodu o pojemności 40 kWh, wydatki wyniosą od 60 do 120 zł. Należy przy tym podkreślić, że na stacjach zazwyczaj można najszybciej uzupełnić energię – wyższy koszt idzie zatem w parze z oszczędnością czasu. Warto też wspomnieć, że w wielu punktach ładowania obowiązują zniżki dla zarejestrowanych klientów, co pozwala znacznie zmniejszyć kwotę.

Czy warto ładować samochód elektryczny w domu?

Jednym z popularniejszych rozwiązań jest ładowanie pojazdu z napędem elektrycznym w domu. W tym przypadku koszty są uzależnione przede wszystkim od wybranej taryfy energetycznej. Można je zminimalizować na przykład, gdy masz fotowoltaikę, która przyczynia się do sporej oszczędności energii elektrycznej. Co więcej, w domowym zaciszu kierowcy mogą używać nowoczesnej technologii typu wallbox, aby nieco zmniejszyć koszty ładowania samochodu. Opcjonalnie można także naładować auto bezpośrednio z gniazdka, ale zwykle jest to droższe rozwiązanie. W praktyce, w zależności od obowiązującej taryfy należy liczyć się z kosztami od 0,7 do 1,5 zł za 1 kWh. Warto zdecydować się na drugą, nocną strefę czasową – w tym przypadku niższe stawki ładowania są dostępne w godzinach 13:00-15:00 oraz 22:00 – 6:00. Każdy kierowca powinien sam zastanowić się nad odpowiednią optymalizacją wydatków.

Darmowe stacje ładowania – sposób na zaoszczędzenie

Czy wiesz, że w wielu polskich miastach znajdują się darmowe stacje ładowania samochodów elektrycznych? W takich punktach możesz doładować swoje auto bez żadnych opłat. To doskonałe rozwiązanie dla każdego, komu zależy na dużych oszczędnościach. Spis punktów, które aktualnie oferują ładowanie za darmo, znajdziesz w Internecie. Należy jednak pamiętać, że w przypadku takich stacji moc ładowania jest stosunkowo niska – zazwyczaj nie przekracza 20 kW. Oznacza to dłuższy czas uzupełnienia energii, ale pomimo tej niedogodności, warto skorzystać z takiego rozwiązania.

Podsumowanie – ładowanie samochodu elektrycznego

Auta z napędem elektrycznym są nawet trzy razy bardziej ekonomiczne w porównaniu z samochodami spalinowymi. Warto podkreślić, że zakup takiego pojazdu zwykle zwraca się już w przeciągu czterech lat. Koszty jego ładowania mogą być naprawdę bardzo niskie, szczególnie jeśli skorzystasz z wielu możliwości na obniżenie wydatków.

Czytaj także: Jakie zalety ma tempomat?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *