Jak dbać o samochód przez cały rok? Postaw na własny kalendarz serwisowy!

13 czerwca 2022, Kategoria: Blog

jak dbać o samochód

Zastanawiasz się, jak dbać o samochód? Otóż każdy odpowiedzialny kierowca powinien prowadzić własny kalendarz serwisowy, aby zadbać o utrzymanie odpowiedniego stanu technicznego auta. Pamiętaj, że w trosce o bezpieczną jazdę wielu czynności serwisowych nie należy odkładać w czasie. Sprawdź, co musisz wiedzieć, zakładając kalendarz serwisowy swojego samochodu!

Czym kierować się, zakładając kalendarz serwisowy?

Zanim zdecydujesz się na założenie kalendarza serwisowego, postaraj się jak najlepiej poznać swój samochód od strony technicznej. Musisz ustalić, które czynności są obowiązkowe i jak często należy je wykonywać. Niezbędne informacje znajdziesz między innymi w instrukcji obsługi oraz planie obsługowym producenta. Koniecznie należy także zapoznać się z książeczką serwisową. Jeśli to Twoje pierwsze auto i kluczowe obowiązki kierowcy są Ci obce, możesz poprosić o poradę bardziej doświadczonego kierowcy lub swojego mechanika.

Jakie płyny i elementy należy wymieniać raz w roku?

Niektóre czynności trzeba przeprowadzać co najmniej raz w roku, aby zadbać o pełną sprawność samochodu. Warto tutaj wspomnieć o obowiązkowej wymianie płynów eksploatacyjnych. W swoim kalendarzu serwisowym musisz umieścić wymianę oleju i filtru oleju, które bezpośrednie chronią elementy silnika przed zatarciem. Codzienna jazda samochodem sprawia, że substancje tracą swoje właściwości. Najlepiej stosować nowy olej i filtr po każdych 10 tysiącach przejechanych kilometrach. Raz do roku należy także wymieniać środek chłodzący do klimatyzacji. Z myślą o komforcie jazdy, nie można też zapominać o filtrze kabinowym. To on zabezpieczenia wnętrze auta przed pyłem i innymi zanieczyszczeniami, a z czasem po prostu traci swoją skuteczność.

Jak dbać o samochód w poszczególne pory roku?

Twój własny kalendarz serwisowy powinien uwzględniać obowiązkowe czynności z podziałem na pory roku. Wiosną należy dokładnie sprawdzić stan auta po zimie. Koniecznie trzeba zmyć z niego pozostałości po zimowych przejażdżkach, takie jak błoto z solą, z uwzględnieniem najmniejszych zakamarków podwozia. To czas na sprawdzenie, czy samochód nie został zaatakowany przez korozję i podjęcie odpowiednich działań, aby zlikwidować rdzawe naloty. Wiosną warto też wymienić płyn chłodzący, płyn hamulcowy oraz płyn do spryskiwaczy. Trzeba też skorzystać z usług specjalistów, zlecając im wyczyszczenie układu elektrycznego. Latem należy pamiętać o przeglądzie klimatyzacji. Wiele czynności konserwacyjnych można wykonać samodzielnie, jak chociażby regularne czyszczenie skraplacza. Jesienią musisz zacząć przygotowywać auto na zimę. To czas, w którym koniecznie trzeba sprawdzić stan układu elektrycznego i hamulcowego. Zimą natomiast każdy kierowca powinien dbać o przeprowadzanie regularnego przeglądu układu chłodzenia, w tym uzupełnianiu płynu chłodniczego.

Jak dbać o samochód – podsumowanie

Pamiętaj, że regularnie serwisowane auta są w pełni sprawne i bezpieczne. Naszym klientom udostępniamy wyłącznie takie pojazdy. Przekonaj się, jak komfortowo kieruje się przygotowanym do jazdy samochodem wyścigowym i wykup u nas przejażdżkę po torze lub po mieście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *