Jak ekonomicznie jeździć samochodem?

18 lipca 2022, Kategoria: Blog

jak ekonomicznie jeździć

Zastanawiasz się, jak zmniejszyć koszty zużycia paliwa? Czasami wystarczy zmienić styl jazdy, aby szybko odczuć różnicę w portfelu. Zapoznaj się z podstawowymi regułami ekonomicznej jazdy i zastanów się, czy stosujesz je na co dzień.

Korzystaj z tempomatu

Jeśli Twój samochód jest wyposażony w tempomat, postaraj się jak najczęściej z niego korzystać! W praktyce, z jego pomocą możesz zaoszczędzić do dwóch litrów paliwa na trasie o długości 100 km? Wszystko to dzięki utrzymaniu stałej prędkości przez większość pokonywanej drogi – im mniej zastosujesz gwałtownych przyspieszeń i zwolnień, tym mniej paliwa zużyje Twój samochód. Pamiętaj, że zazwyczaj pod względem ekonomicznym bardziej opłaca się jechać wolniej, ale za to bez konieczności ciągłego hamowania.

Ekonomiczne stanie w korkach

Czy wiesz, jak dużo możesz zaoszczędzić podczas stania w korkach? Wielu kierowców cały czas trzyma hamulec nożny, co sprzyja nie tylko większemu zużyciu paliwa, ale także znacznie obciąża sprzęgło. Aby jazda w korku była bardziej ekonomiczna, wystarczy wrzucić auto na luz i zaciągnąć hamulec ręczny.

Jak ekonomicznie jeździć w trybie miejskim?

Często poruszasz się po zakorkowanym mieście? Zatem pewnie zastanawiasz się,  jak jeździć ekonomicznie w mieście? Z myślą o zachowaniu ekonomicznej jazdy najlepiej utrzymać prędkość do 50 km/h i maksymalnie zminimalizować hamowanie. Jak to jednak zrobić, gdy co chwilę czekają Cię kolejne postoje? Warto zastanowić się nad wyborem innej trasy. Najważniejszą kwestią w utrzymaniu ekologicznej jazdy jest zachowanie płynności. Co za tym idzie, lepiej pokonać dodatkowe kilometry, jeśli dłuższa trasa oznacza lepszą płynność ruchu. W jeździe miejskiej istotne jest także dostosowanie odpowiedniego biegu. Zaleca się, aby w miarę możliwości poruszać się na wyższym biegu, ale z niższymi obrotami. Przy takiej jeździe można znacznie ograniczyć dodawanie gazu, operując samym sprzęgłem.

Zapomnij o przekraczaniu prędkości

Kluczem do ekologicznego poruszania się autem jest także unikanie przyspieszania. Czy wiesz, że nawet stosunkowo niewielkie przyspieszenie może zwiększyć zużycie paliwa o 30%? Lepiej zatem poruszać się samochodem z zachowaniem prędkości zalecanej w przepisach ruchu drogowego. Nadmiernie przyspieszenie nie sprzyja oszczędnościom na paliwie. Przyjmuje się, że pod względem ekonomicznym najlepiej zachować prędkość mieszczącą się w granicach od 90 do 120 km/h.

Oszczędność na paliwie a sprawność samochodu

Na koniec warto podkreślić, że zużycie paliwa jest uzależnione także od stanu technicznego auta. Każdy odpowiedzialny kierowca powinien regularnie sprawdzać stan zawieszenia oraz ciśnienie w oponach. Istotne jest również, aby usunąć elementy, które potencjalnie mogłyby powodować większy opór powietrza. Jako przykład warto wskazać bagażnik rowerowy – może on przyczynić się do zwiększenia zużyci paliwa, zwłaszcza przy uruchamianiu samochodu.

Podsumowanie – jak ekonomicznie jeździć?

Poruszając się własnym samochodem, warto pamiętać o oszczędności paliwa i ograniczyć nadmierną prędkość. Na torze wyścigowym możesz jednak zapomnieć o wszystkich ograniczeniach! Chcesz odbyć przejażdżkę superszybkim autem? W naszej ofercie znajdziesz luksusowe samochody sportowe, które osiągają niesamowite prędkości. Wykup przejażdżkę po torze wyścigowym i poczuj się jak kierowca wyścigowy!

Czytaj także:

Kultowe samochody sportowe!

Co daje tryb sportowy w samochodzie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *