Jak przygotować sportowe auto do wiosny?

10 kwietnia 2023, Kategoria: Blog

sportowe auto

Zimowa aura powoli odchodzi w zapomnienie, dlatego warto już teraz przygotować samochód do sezonu wiosennego. Musisz pamiętać przede wszystkim o własnym bezpieczeństwie, ale nie zapominaj także o czynnościach konserwacyjnych, które warto przeprowadzić w pojeździe. Sprawdź, jak przygotować swoje sportowe auto do wiosny!

Zadbaj o dokładne umycie samochodu

Zimą Twoje sportowe auto ciągle jest narażone na kontakt z piaskiem, śniegiem i błotem pośniegowym. Brud wnika w każdą szczelinę, dlatego bardzo ważne jest dokładne wyczyszczenie auta przed sezonem wiosennym. Najlepiej skorzystaj z profesjonalnej myjni, pamiętając o dotarciu do trudno dostępnych elementów. Musisz dokładnie umyć nie tylko samą karoserię, ale także podwozie i szczeliny przy drzwiach. Nie zapomnij również o odpowiedniej konserwacji karoserii. Pamiętaj, aby przed wiosną umyć samochód również wewnątrz – po usunięciu brudu warto zastosować środki impregnujące tapicerkę. Istotnym elementem są także uszczelki w drzwiach – po zimie należy posmarować je wazeliną techniczną, aby zapewnić im lepszą odporność na zniszczenie.

Wymień opony na letnie

Jeśli zimą korzystałeś z ogumienia zimowego, wiosną musisz zastąpić je oponami letnimi. Dzięki temu zadbasz o dobrą przyczepność auta – wraz z wyższą temperaturą powietrza opony letnie zyskują na przyczepności. Jeżeli masz ogumienie z zeszłego sezonu, upewnij się, czy wciąż ma optymalne właściwości. Sprawdź głębokość bieżnika – powinna ona wynosić minimum 3 mm. Zbyt zużyte opony lepiej zastąpić nowymi, aby zadbać o bezpieczeństwo na drodze.

Sprawdź układ hamulcowy 

Po sezonie zimowym koniecznie należy także sprawdzić stan układu hamulcowego Twojego sportowego auta. Najlepiej podjechać na stację diagnostyczną, aby profesjonalista zweryfikował sprawność systemu ESP/ABS. Pamiętaj, że zimą Twój samochód jest narażone na bezpośredni kontakt z solą drogową i minusowymi temperaturami, co wpływa na szybsze zużywanie się elementów układu hamulcowego.

Wymień płyny eksploatacyjne

Przed sezonem wiosennym musisz również wymienić płyny eksploatacyjne w swoim samochodzie sportowym, w tym płyn hamulcowego, olej silnikowy i płyn chłodniczy. Sprawdź także, czy nie należy dolać oleju w układzie wspomagania. Jeśli używałeś zimowego płynu do spryskiwaczy, koniecznie wymień go na letni. Taki preparat o wiele lepiej sprawdza się w przypadku wysokich temperatur powietrza, ułatwiają usuwanie zabrudzeń.

Pamiętaj o wycieraczkach

Zimą wycieraczki są narażone na oddziaływanie minusowych temperatur powietrza, a dodatkowo wielu kierowców wykorzystuje je do odśnieżania szyb. Z tego względu bardzo ważne jest, aby przed sezonem wiosennym sprawdzić ich stan techniczny. Najlepiej zdecydować się na wymianę piór lub kupić nowe wycieraczki, dzięki czemu łatwiej będzie Ci zadbać o idealną widoczność na drodze.

Przygotuj swoje auto do wiosny, aby zadbać o bezpieczną i komfortową jazdę. Nie zapomnij także o klimatyzacji – pamiętaj o wymianie filtra kabinowego, dzięki któremu chłodzenie i oczyszczanie powietrza w cieplejsze dni będzie bardziej efektywne. Tylko od Ciebie zależy, jak Twoje sportowe auto sprawdzi się w sezonie wiosennym.

Czytaj także:

Jak dbać o samochód przez cały rok? Postaw na własny kalendarz serwisowy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *