Jak rozpoznać uszkodzenie skrzyni biegów?

20 lutego 2023, Kategoria: Blog

uszkodzenie skrzyni biegów

Uszkodzona skrzynia biegów to jedna z bardziej kłopotliwych awarii w samochodzie. Bardzo ważne jest, aby reagować od razu po pojawieniu się nieprawidłowości – w przeciwnym razie możesz narazić się na znaczne koszty. Nierzadko problem rozwiązuje wymiana oleju, ale musisz się liczyć także z koniecznością całkowitej wymiany skrzyni biegów. Sprawdź, jak możesz rozpoznać uszkodzenie skrzyni biegów!

Nietypowe dźwięki podczas jazdy

Jednym z najczęstszych objawów uszkodzenia skrzyni biegów są nietypowe dźwięki, które dochodzą z jej kierunku. Mogą one przypominać zgrzytanie lub hałasy metaliczne. Zazwyczaj odgłosy nasilają się przy zmienianiu biegu. Warto podkreślić, że po dziwnych dźwiękach można też zdiagnozować awarię automatycznej skrzyni biegów. W tym przypadku zazwyczaj słychać szum, gwizd, a nawet przenikliwe wycie. Nie sposób jednoznacznie określić, co dokładnie jest przyczyną dziwnych dźwięków. Zazwyczaj wiąże się to z uszkodzeniem konwertera, awarii łożyska lub problemami z przekładniami planetarnymi.

Problem z wrzucaniem biegów

Kłopoty ze swobodnym zmienianiem biegów również mogą świadczyć o uszkodzeniu skrzyni. W pierwszej kolejności należy jednak wyeliminować problemy z olejem, wymieniając go na nowy. Jeśli to nie pomoże, przyczyną może być usterka synchronizatora. Przy automatycznej skrzyni biegów problemem może być uszkodzenie automatycznego sprzęgła.

Charakterystyczny swąd spalenizny

Uszkodzenie skrzyni biegów można także rozpoznać po charakterystycznym zapachu spalenizny unoszącym się wewnątrz auta. Zazwyczaj jest on spowodowany przegrzaniem się oleju. Taka sytuacja ma miejsce, gdy olej długo nie był zmieniany lub został nieprawidłowo dobrany do samochodu. Przyczyną może być także jego za mała ilość.

Wyciek oleju

Widoczny wyciek oleju to kolejny objaw uszkodzonej skrzyni biegów. Zwykle można go dostrzec na obszarze pomiędzy przekładnią a półosią. W tym przypadku zaleca się całkowitą wymianę uszczelniacza lub przegubu. Warto zapamiętać, jakiego koloru jest olej w konkretnych rodzajach skrzyni biegów. Przy manualnej skrzyni najczęściej ma on barwę żółtą. Z kolei przy automatach możemy mieć do czynienia z olejem w kolorze czerwony lub niebieskim, bądź też z całkowicie przezroczystym płynem.

Zapalona kontrolka Check Engine

Żaden kierowca nie powinien lekceważyć zapalających się kontrolek na desce rozdzielczej. W przypadku uszkodzenia skrzyni biegów może zaświecić się okienko z napisem Check Engine. Należy jednak zaznaczyć, że problem nie zawsze będzie dotyczył tej części mechanizmu. Po pojawieniu się kontrolki najlepiej podłączyć auto pod test diagnostyczny, aby przekonać się po kodzie, czego dotyczy błąd.

Jeśli podejrzewasz w swoim samochodzie uszkodzenie skrzyni biegów, nie próbuj samodzielnie naprawiać usterki. Najlepiej udaj się do mechanika, aby z pomocą profesjonalnych urządzeń sprawdził, co dokładnie jest przyczyną problemu. Pamiętaj też, że sam możesz przeciwdziałać usterkom, chociażby dzięki regularnemu wymienianiu oleju.

Czytaj także:

Jak dbać o samochód przez cały rok? Postaw na własny kalendarz serwisowy!

Czym jest ozonowanie samochodu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *