Przygotowanie samochodu do jazdy po torze: kluczowe czynniki, na które należy zwrócić uwagę

26 czerwca 2023, Kategoria: Blog

jazda po torze

Marzy Ci się przejażdżka samochodem po torze wyścigowym? Zanim włączysz silnik auta i sprawdzisz jego osiągi, powinieneś odpowiednio przygotować je do drogi. Warto zwrócić uwagę chociażby na same opony czy poziom oleju. Jazda po torze musi być odpowiedzialna i bezpieczna. Sprawdź zatem, o czym jeszcze musisz pamiętać, zanim wyjedziesz na tor wyścigowy!

Sprawdź silnik i układ chłodzenia

Kontrola napędu to podstawa każdego kierowcy, który zamierza sprawdzić auto na torze wyścigowym. Podczas ultraszybkich prędkości samochód musi poradzić sobie z większym obciążeniem. Istotne jest przede wszystkim sprawdzenie ilości oleju. Należy także dokładnie obejrzeć samochód i upewnić się, czy nie wyciekają z niego płyny eksploatacyjne. Warto podkreślić, że plamy oleju na torze są szczególnie niebezpieczne i mogą być przyczyną poślizgu i utraty panowania nad kierownicą. Ponadto, kilka minut przed planowaną przejażdżką po torze należy rozgrzać silnik i sprawdzić, czy się nie przegrzewa. Dobrym pomysłem jest także zastosowanie specjalnego płynu hamulcowego, dostosowanego do pracy w wyższych temperaturach.

Zadbaj o odpowiednie i bezpieczne ogumienie

Zanim zaczniesz pokonywać zakręty na torze wyścigowym, koniecznie musisz przyjrzeć się także kołom. Bardzo ważne jest, aby wcześniej sprawdzić, czy są one dobrze wyważone. Pamiętaj, że jeżeli na zwykłej drodze odczujesz niepokojące wibracje, to na torze wyścigowym będą one znacznie silniejsze. Na wszelki wypadek warto także dokręcić śruby przy felgach. Istotną kwestią jest również sama opona. Dokładnie sprawdź, w jakim stanie są ściany boczne opon oraz czy bieżnik nie został za bardzo zatarty. Ponadto musisz przyjrzeć się, czy nie ma żadnych pęknięć. Nawet mikropęknięcia mogą doprowadzić do utraty panowania nad kierownicą, szczególnie przy znacznych prędkościach.

Sprawdź układ hamulcowy

Dobrze przygotowany na tor wyścigowy samochód musi mieć przede wszystkim sprawny układ hamulcowy. Jest to istotne nie tylko ze względów bezpieczeństwa. Warto pamiętać, że stan układu hamulcowego bezpośrednio wpływa też na osiągi samochodu, w tym czas, w jakim pokonasz okrążenie. Należy skontrolować klocki hamulcowe oraz tarcze, a w razie potrzeby wymienić je na nowe. Ważne jest także sprawdzenie poziomu płynu hamulcowego oraz szczelności wszystkich przewodów.

Ustaw lusterka i fotel

Bezpośrednio przed jazdą po torze musisz ustawić fotel w taki sposób, aby zapewnić sobie swobodny dostęp do pedałów. Upewnij się, czy możesz swobodnie się oprzeć. Następnie należy ustawić lusterka, zapewniając sobie dobrą widoczność z tyłu i z boku auta.

Pamiętaj także o tym, aby samochód, który masz zamiar wykorzystać miał wykupione odpowiednie ubezpieczenie! To niezwykle ważny aspekt.

Bezpieczna przejażdżka po torze wyścigowym z Super-Cars

Zachęcamy do wykupienia jazdy po torze wyścigowym wybranym samochodem z Super-Cars. Nasze pojazdy są doskonale przygotowane do pokonywania okrążeń przy ultraszybkich prędkościach. Nie musisz sprawdzać poziomu oleju czy sprawności hamulców – dbamy o to, aby auta były przede wszystkim bezpieczne dla kierowców. Jeśli chciałbyś spróbować swoich sił jako kierowca na torze wyścigowym, ale Twój samochód nie jest gotowy na takie wyzwanie, skorzystaj z naszej oferty!

Czytaj także:

Czy wiesz, jak pokonywać zakręty na torze wyścigowym?

Tory wyścigowe – przegląd popularnych obiektów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *