Jak zostać kierowcą rajdowym?

14 sierpnia 2023, Kategoria: Blog

kierowca rajdowy

Uwielbiasz szybką jazdę samochodem i świetnie radzisz sobie za kierownicą nawet w trudnych warunkach? Jeśli dodatkowo nie boisz się nowych wyzwań, powinieneś sprawdzić się jako kierowca rajdowy! Aby na poważnie zająć się motorsportem, musisz uzyskać licencję potwierdzającą Twoje umiejętności. Poznaj więcej szczegółów na ten temat i dowiedz się, co dokładnie należy zrobić, aby zostać kierowcą rajdowym!

Kim jest kierowca rajdowy?

Na początku warto zastanowić się, kim tak naprawdę jest kierowca rajdowy. Tym mianem określamy osobę, która bierze udział w rajdach samochodowych. Mogą one odbywać się zarówno na torach wyścigowych, jak i drogach terenowych. Kierowca rajdowy jeździ wraz z pilotem, który informuje o kolejnych etapach rajdu. Aby uczestniczyć w oficjalnych wyścigach, musi posiadać licencję oraz aktualne badania psychotechniczne.

Sprawdź swoje umiejętności podczas jazdy!

Zanim zaczniesz ubiegać się o licencję, powinieneś sprawdzić, jak radzisz sobie za kierownicą sportowego samochodu. Najlepiej zapisz się na szkolenie z jazdy sportowej, aby doskonalić swoje umiejętności pod okiem instruktora. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty i wykupienia pakietu VIP Extreme. Obejmuje on przejażdżkę superszybkim samochodem oraz szkolenie z profesjonalistą. Dzięki temu przekonasz się, czy ekstremalna jazda rzeczywiście sprawdzi Ci przyjemność oraz zdobędziesz wiele cennych wskazówek od doświadczonego kierowcy.

Zapisz się do klubu samochodowego

Kolejnym krokiem do stania się kierowcą rajdowym powinno być zapisanie się do klubu samochodowego działającego w Twoim najbliższym regionie. Dzięki temu będziesz miał okazję poznać innych pasjonatów motorsportu. To także świetny sposób, aby na bieżąco dowiadywać się o rajdowych eventach. Dodatkowo warto podkreślić, że kluby samochodowe często organizują zawody towarzyskie, w których możesz sprawdzić swoje umiejętności i oddać się sportowej rywalizacji.

Zdobądź licencję kierowcy rajdowego

Jeśli marzysz o uczestnictwie w oficjalnych zawodach rajdowych, musisz zdobyć rajdową licencję krajową. Dzięki temu będziesz mógł brać udział nie tylko w rajdach okręgowych, ale także w zawodach krajowych. Licencję można uzyskać na dwa sposoby. Pierwszy z nich to ukończenie dwudniowego kursu szkoleniowego i zdanie egzaminu. Drugim rozwiązaniem jest angażowanie się w eventy motorsportu, w których uczestnicy nie muszą posiadać licencji. Wystarczy wziąć udział w odpowiedniej liczbie konkretnych typów zawodów, w tym KJS (Konkursowa Jazda Samochodem), SKJS i TIS. Drugi z wymienionych zawodów dotyczy konkursu rajdowego, a trzeci – rajdów terenowych. Z czasem możesz ubiegać się o zdobycie licencji międzynarodowej (stopnia R), dzięki której będziesz mógł uczestniczyć w tak prestiżowych zawodach, jak Rajd Dakar.

Wybierz dla siebie odpowiedni samochód

Po uzyskaniu licencji możesz zastanowić się nad wyborem odpowiedniego auta, które pozwoli Ci doskonalić swoje umiejętności na rajdach. Jeśli nie masz doświadczenia w prowadzeniu samochodów z napędem 4×4, na początek zdecyduj się na pojazd z napędem na jedną oś (najlepiej na przednie koła), który jest znacznie łatwiejszy w prowadzeniu. Przed wyborem konkretnego auta warto też upewnić się, czy w przypadku awarii nie będziesz miał problemów ze zdobyciem części zamiennych.

Jeśli chcesz zostać kierowcą rajdowym już dzisiaj zapisz się na jazdę sportowym autem na torze wyścigowym, aby zweryfikować swoje umiejętności! Pamiętaj, że w motorsporcie największe szanse na sukces mają przede wszystkim prawdziwi pasjonaci.

Czytaj także:

Jazda po torze – dlaczego warto spróbować Przegląd korzyści dla kierowcy

Krótka historia wyścigów samochodowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *