Klasa samochodu – co to i jak ją sprawdzić?

27 lutego 2023, Kategoria: Blog

klasa samochodu

Z pewnością wiele razy słyszałeś pojęcie klasy samochodu – czy jednak wiesz, co dokładnie kryje się pod tym sformułowaniem? Wbrew pozorom, auta klasyfikuje się nie tylko pod kątem ich wielkości i ceny. Sprawdź, czym tak naprawdę jest klasa samochodu i jak na jej podstawie można klasyfikować poszczególne pojazdy.

Czym jest klasa samochodu?

Najprościej można powiedzieć, że klasa samochodu definiuje jego gatunek i zarazem świadczy o konkretnych cechach. Jeśli zatem dany pojazd zaliczamy do określonej klasy, można orientacyjnie scharakteryzować jego parametry. Należy tutaj wspomnieć chociażby o rodzaju nadwozia, specyfice rozstawu osi, liczbie drzwi, wymiarach zewnętrznych, a nawet cenie. Wprowadzenie podziału na klasy znamiennie wpłynęło na szybszą identyfikację danego pojazdu przez potencjalnych konsumentów. Obecnie obowiązują oznaczenia literowe – na ich podstawie można nie tylko określić orientacyjne parametry samochodu, ale także rozróżnić pojazdy miejskie od luksusowych czy sportowych.

Klasa samochodu – jak ją sprawdzić?

Zastanawiasz się, jak można samemu sprawdzić klasę samochodu? Najlepiej poprzez określenie wielkości oraz rodzaju nadwozia auta. Czterech metrów nie przekraczają auta z klasy A i B, czyli samochody miejskie, które zwykle mają nadwozie typu hatchback. Większe są pojazdy z segmentu C i D – do tej klasy zalicza się głównie auta kompaktowe oraz rodzinne. W tym przypadku zazwyczaj mamy do czynienia z nadwoziem kombi albo sedan.

Z kolei E i F to segmenty zarezerwowane dla samochodów o luksusowym wyposażeniu. Do tego grona zalicza się pojazdy rodzinne wyższej klasy oraz limuzyny (głównie segment F). Samochody z segmentów G, H, J, M można najłatwiej rozpoznać po samym wyglądzie. Klasa G dotyczy aut sportowych, H – kabrioletów, J – aut terenowych, a M obejmuje vany i minivany.

Problem z jednoznacznym oznaczeniem klasy

Oznaczenie konkretnej klasy samochodu nie zawsze jest prostym zadaniem. Często trudno jednoznacznie przypisać auto do określonego segmentu, szczególnie jeśli producent oferuje pojazdy na tym samym podwoziu, lecz z innym typem nadwozia. W efekcie takie auto zazwyczaj jest przypisywane do dwóch różnych klas.

Należy też podkreślić, że podział na segmenty znany w Europie jest inny od klasyfikacji obowiązującej w Stanach Zjednoczonych. Na rynku amerykańskim wielkość nie stanowi tak dużego znaczenia. Głównym rozróżnieniem jest bowiem cena oraz przeznaczenie auta. W Stanach Zjednoczonych podstawowy podział obejmuje siedem segmentów, czyli pojazdy subkompaktowe, kompaktowe, sportowe sedany, auta z klasy średniej, luksusowe, pełnowymiarowe oraz krążowniki szos.

Podsumowanie

Warto poznać nieco bliżej specyfikę klas poszczególnych samochodów, najlepiej siadając za ich kierownicą. Szczególnie zachęcamy do sprawdzenia swoich sił za kółkiem luksusowych pojazdów sportowych. W Supercars oferujemy przejażdżki po torze wyścigowym w wielu lokalizacjach. Zastanów się, który model auta chciałbyś wypróbować. Możesz zdecydować się na przykład na jazdę Ferrari Italia, Lamborghini Huracan czy Lamborghini Gallardo – wybór należy do Ciebie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *