Krótka historia wyścigów samochodowych

19 czerwca 2023, Kategoria: Blog

historia wyścigów samochodowych

Pierwsze samochody z napędem spalinowym pojawiły się pod koniec XIX wieku i szybko podbiły serca ówczesnych kierowców. Wielu z nich próbowało rywalizować ze sobą na wyznaczonych trasach, co dla wielu oznacza początki wyścigów samochodowych. I chociaż pierwsze pojazdy nie przekraczały prędkości 20 km/h, tego typu motoryzacyjne eventy wzbudzały już wtedy ogromne zainteresowanie. Warto więc poznać nieco bliżej historię wyścigów samochodowych!

Historia wyścigów samochodowych – pierwsze wyścigi co warto o nich wiedzieć?

Na początek należy cofnąć się do roku 1887, kiedy to odbyła się pierwsza rywalizacja pomiędzy kierowcami. Trasa wyścigu nie przekraczała długości 2 km, a zwycięzcą tego pionierskiego eventu został francuski inżynier Georges Bouton. Należy podkreślić, że jako jeden z założycieli firmy produkującej pojazdy samobieżne, od lat był związany z branżą motoryzacyjną.

Pierwszy wyścig z pewnością budził wiele emocji, ale na kartach historii zapisało się nieco późniejsze wydarzenie – 126-kilometrowy wyścig z 1894 roku. Wzięło w nim udział ponad 100 pojazdów, w tym auta benzynowe, a jego trasa biegła od Paryża do Rouen. Niektórzy uczestnicy wyścigu poruszali się pojazdami z mechanizmem sprężynowym. W efekcie do mety dojechało jedynie 15 pojazdów, a wielkim zwycięzcą został ogłoszony hrabia Albert Jules de Dion. Od tego wydarzenia minęło sporo czasu, natomiast pierwszy wyścig kierowców Formuły 1 odbył się dopiero w 1949 roku w Wielkiej Brytanii.

Początki cyklicznych wyścigów o puchar

Natomiast jeśli chodzi o pierwszą międzynarodową walkę o puchar, to została ona zorganizowana przez milionera Jamesa Gordona Benetta Jr w 1900 roku. Trasa wyścigu biegła od Paryża do Lyon, a wielkim triumfatorem był Fernand Charron. Zawody z powodzeniem odbywały się przez kolejnych pięć lat, ciesząc się coraz większym zainteresowaniem. W 1905 roku zostały zastąpione przez wyścig Grand Prix, który w przeciwieństwie do poprzednich eventów był organizowany na specjalnie przygotowanym torze wyścigowym. Jego długość wynosiła aż 105 km. W pierwszych rozgrywkach wzięło udział 30 kierowców, którzy poruszali się różnymi modelami aut. Zwycięzcą został Ferenc Szisz pokonujący trasę samochodem marki Renault. Sukces odniósł dzięki oponom Michelin, które można było bardzo sprawnie zmieniać podczas wyścigu – w efekcie Szisz zyskał znacznie więcej czasu.

Historia wyścigów samochodowych w Ameryce

Wyścigi samochodowe stawały się coraz popularniejsze nie tylko w Europie. Za jedno z pierwszych historycznych wydarzeń w Stanach Zjednoczonych należy uznać wyścig o Puchar Vanderbilta, który odbył się w Nowym Jorku w 1904 roku. Warto podkreślić, że właśnie ten event skłonił słynnego Louisa Chevroleta do przeprowadzki do Ameryki, gdzie niebawem zaczął projektować swoje kultowe auta.

Poczuj atmosferę wyścigów dzięki Super-Cars!

Chcesz poczuć się jak kierowca wyścigowy i przekonać się, jak emocjonująca może być jazda superszybkim samochodem? Dzięki Super-Cars możesz spełnić swoje marzenia! Zachęcamy do zarezerwowania jazdy po torze wyścigowym w dogodnej lokalizacji. Nie masz prawa jazdy? Nic straconego, możesz usiąść także na miejscu pasażera! Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!

Czytaj także:

Kultowe auta – poznaj legendy motoryzacji

Formuła 1 – co musisz wiedzieć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *