Launch control – co to jest i jak działa?

24 lipca 2023, Kategoria: Blog

Launch control

Kierowcy luksusowych samochodów sportowych mogą skorzystać z wielu dodatkowych funkcji, dzięki którym mają szansę szybko uzyskać satysfakcjonujące przyspieszenie. Jedną z nich jest launch control, czyli system wspomagający szybkie ruszenie autem. Sprawdź, na czym dokładnie on polega i w jaki sposób można wykorzystać jego potencjał!

Co to jest launch control?

Launch control przez wielu kierowców jest określane mianem kontroli startu. Z kolei producenci samochodów sportowych definiują to pojęcie jako program maksymalnego przyspieszenia. Termin ten po raz pierwszy pojawił się około trzydzieści lat temu w Formule 1. Ponieważ podczas wyścigów szybki start ma szczególne znaczenie, dla wielu kierowców launch control był sprawdzonym sposobem na szybkie zajęcie odpowiedniej pozycji na torze. Jednak wkrótce system ten został uznany jako niepotrzebny wspomagacz i obecnie w oficjalnych wyścigach F1 nie można już z niego korzystać. Warto podkreślić, że launch control jest funkcją stosowaną wyłącznie w pojazdach o wysokich osiągach, w tym przede wszystkim w samochodach sportowych. Po raz pierwszy wykorzystano ją w Ferrari F355 z 1997 roku. Obecnie jest standardem w większości sportowych aut.

Na czym polega launch control?

System launch control działa głównie w samochodach z automatyczną skrzynią biegów, w których zastosowano nowoczesne rozwiązania elektroniczne. Aby go uruchomić, wystarczy równocześnie wcisnąć gaz i hamulec, co skutkuje szybkim podniesieniem obrotów silnika. Po zwolnieniu hamulca samochód wciąż będzie utrzymywał odpowiednią trakcję. Kierowca musi jedynie dbać o dodawanie gazu – dzięki launch control następuje automatyczne regulowanie mocy, aby zachować przyspieszenie na optymalnym poziomie.

W praktyce ta funkcja świetnie sprawdza się przede wszystkim podczas ruszania na światłach, ale nie tylko. Cieszy się szczególną popularnością wśród kierowców samochodów wyścigowych – chociaż w Formule 1 nie można z niej korzystać, to podczas wielu innych eventów motoryzacyjnych system ten jest dopuszczalny. Należy też wspomnieć o przydatności launch control w przypadku ruszania na mokrej nawierzchni. W takich warunkach ta funkcja pozwala uniknąć efektu buksowania kół, zachowując odpowiednią przyczepność auta.

Warto podkreślić, że launch control działa tylko wtedy, gdy zostaną spełnione dodatkowe warunki. Silnik auta powinien być rozgrzany, a temperatura oleju odpowiednio wysoka. Ważne jest również, aby koła samochodu były ustawione na wprost. Dzięki launch control można lepiej wykorzystać moc silnika, jednocześnie bez ryzyka uszkodzenia sprzęgła.

Przekonaj się, jak działa launch control na torze wyścigowym!

Jeśli chciałbyś przekonać się, na czym w praktyce polega ten system, skorzystaj z oferty Super-Cars! Możesz zdecydować się na wykupienie przejażdżki na torze wyścigowym superszybkim samochodem z automatyczną skrzynią biegów. Wśród samochodów z funkcją launch control polecamy między innymi Nissana GT-R. Sprawdź, jakie przyspieszenie uda Ci się osiągnąć na torze wyścigowym dzięki tej funkcji!

Czytaj także:

Jak jeździć samochodem z automatyczną skrzynią biegów?

Martwe pole – co warto wiedzieć? Jak sobie z nim radzić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *