Martwe pole – co warto wiedzieć? Jak sobie z nim radzić?

29 maja 2023, Kategoria: Blog

martwe pole

Doskonała widoczność podczas jazdy to podstawa, aby zadbać o bezpieczeństwo na drodze. Priorytetem są nie tylko czyste szyby, ale przede wszystkim dobrze ustawione lusterka. Niekiedy nie jesteśmy w stanie dostrzec w nich całego obszaru poza obrębem naszego auta – w takiej sytuacji mamy do czynienia z tak zwanym martwym polem. Sprawdź, jak można zapobiegać utracie widoczności i o czym powinien pamiętać każdy kierowca!

Czym dokładnie jest martwe pole?

Na początku warto zastanowić się, co tak naprawdę możemy określić mianem martwego pola. W ten sposób określą się niebezpieczny obszar, który znajduje się za lewą ćwiartką samochodu. To właśnie tego obszaru kierowca nie jest w stanie dostrzec w lusterkach bocznych i tylnym. W efekcie oznacza to, że będzie miał problem, aby dojrzeć pojazd, który wjeżdża w martwe pole, co bardzo często prowadzi do kolizji lub poważnego wypadku drogowego.

Prawidłowe ustawienie lusterek a martwe pole

W jaki sposób zredukować martwe pole? Kluczem do sukcesu jest odpowiednie ustawienie lusterek. Powinny być one dostosowane do wzrostu każdego kierowcy, a ich kąt nachylenia musi być weryfikowany przy każdej zmianie pozycji fotela. Lusterko wsteczne należy ustawić w taki sposób, aby obejmowało zasięgiem tylną szybę oraz niewielki obszar z tyłu pojazdu po jego prawej stronie. Z kolei lusterka boczne muszą jedynie w niewielkim stopniu odbijać bok samochodu – maksymalnie powinien być to obszar 1 cm.

Czujniki do monitorowania martwego pola – jak działają?

W wielu nowoczesnych samochodach producenci zastosowali sprawdzone rozwiązania, aby kierowcy mogli lepiej poradzić sobie z problemem martwego pola. Jednym z nich jest funkcja monitorująca. Jak to działa w praktyce? Za pomocą specjalnych czujników zainstalowanych na lusterku kierowca zostaje ostrzeżony o zbliżaniu się do innego obiektu. W zależności od modelu auta jego użytkownik jest informowany o zagrożeniu sygnałem dźwiękowym lub świetlnym. Zasięg czujników w wielu samochodach wynosi nawet 20 metrów. Asystent martwego pola w pewnym stopniu pozwala nieco odciążyć uwagę kierowcy, który nie musi skupiać się na ciągłym sprawdzaniu sytuacji w lusterku, oczywiście nie może także o nim zapominać.

Nowoczesne lusterka redukujące martwe pole

Alternatywą dla czujników monitorowania martwego pola mogą być lusterka asferyczne, które gwarantują lepszą widoczność. Wyróżniają się one specjalnie opracowaną częścią zewnętrzną, skutecznie poszerzającą zakres widzenia. Jeśli chcesz w ten sposób zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze, nie musisz od razu wymieniać swoich lusterek. Dobrym rozwiązaniem może być także zastosowanie specjalnych naklejek lub zamontowanie dodatkowych lusterek o charakterystycznej, zakrzywionej płaszczyźnie.

Podsumowanie

Zadbaj o własne bezpieczeństwo i zastanów się, co możesz zrobić, aby skutecznie radzić sobie z martwym polem podczas jazdy swoim samochodem. Zastosuj nowoczesne czujniki martwego pola, które z łatwością zamontujesz w bocznych lusterkach. Możesz też zdecydować się na przymocowanie dodatkowych lusterek lub przytwierdzenie specjalnych naklejek, aby znacznie powiększyć pole widzenia.

Czytaj także:

Odpowiednia technika jazdy samochodem – jak ją udoskonalić?

Sprzęgło – co robić, aby go nie spalić? Sprawdźmy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *