Opony samochodowe – jak je przechowywać?

22 sierpnia 2022, Kategoria: Blog

opony

Opony samochodowe należy odpowiednio przechowywać, jeśli o to zadbasz, uda Ci się na dłużej zachować opony w bardzo dobrym stanie. Zapoznaj się z najważniejszymi wskazówkami na temat ich prawidłowego zabezpieczenia. Pamiętaj o ustawieniu opon we właściwej pozycji i nie stosuj żadnych środków konserwujących.

Włóż opony do worków

Jak skutecznie zabezpieczyć opony przed czynnikami zewnętrznymi? Najlepiej zapakować je w hermetyczne opakowania. Doskonale sprawdzą się na przykład worki ogrodnicze. Pamiętaj, aby każdą oponę zapakować w oddzielny worek, który wcześniej zabezpieczysz przed wilgocią. Pozbądź się odkurzaczem nadmiaru powietrza, a następnie zadbaj o szczelne zamknięcie opony. Worki dodatkowo ochronią ogumienie przed brudem.

Trzymaj opony z dala od substancji chemicznych

Czy wiesz, że niektóre substancje chemiczne mogą zniszczyć Twoje opony, nawet jeśli przez krótki czas będą poddawane ich działaniom? Musisz uważać przede wszystkim na ozon, który może szybko uszkodzić ogumienie. Wydzielają go między innymi sprężarki, różne typy generatorów, piece czy odkurzacze centralne. Nie należy zatem przechowywać opon w miejscu, w którym znajduje się taki sprzęt. Ponadto, trzeba chronić ogumienie przed kontaktem ze smarem, z paliwami oraz z rozpuszczalnikami.

Nie stosuj dodatkowych substancji

Wielu kierowców uważa, że trwałość opon jest zależna od ich prawidłowej konserwacji. W tym celu niektórzy stosują dodatkowe preparaty, które w założeniu mają przeciwdziałać procesom niszczenia ogumienia. W rzeczywistości jednak nie należy nakładać na opony żadnych substancji. Producenci wykonują je na bazie specjalnie opracowanych mieszanek materiałów, które gwarantują satysfakcjonującą odporność na pękanie lub inne uszkodzenia. W efekcie używanie nabłyszczaczy lub innych preparatów może negatywnie wpłynąć na trwałość ogumienia.

Gdzie przechowywać opony?

Twoje opony nie mogą znajdować się na otwartym powietrzu – w tym przypadku nawet dodatkowa zasłona nie okaże się skutecznym zabezpieczeniem. Najlepiej wybierz dla nich suche i chłodne pomieszczenie. Optymalnym rozwiązaniem będzie wnętrze, w którym nie ma żadnych źródeł ciepła. Istotne jest także, aby ochronić opony przez bezpośrednim kontaktem ze słońcem, ponieważ promienie UV mogą nieodwracalnie zniszczyć ogumienie.

W jakiej pozycji przechowywać opony?

Istotna jest również odpowiednia pozycja, w której zamierzasz przechowywać ogumienie. Dobrym pomysłem będzie zawieszenie opon na hakach – pamiętaj, że w tym przypadku muszą one posiadać felgi, w przeciwnym razie ulegną odkształceniu. Zaleca się ułożenie opon w pozycji stojącej, aby uniknąć wywierania na nie nacisku. Jeśli jednak nie masz aż tyle miejsca i wolisz ułożyć je na stosie, postaraj się, aby był on jak najniższy.

Podsumowanie

Dobry stan opon ma kluczowy wpływ na bezpieczeństwo jazdy, dlatego koniecznie należy zadbać o właściwe warunki ich przechowywania. Wiemy o tym również w Super-Cars! Możesz u nas wykupić przejażdżkę samochodem wyścigowym wyposażonym w opony najwyższej klasy. Przekonaj się, jak ogumienie w doskonałym stanie wpływa na komfort jazdy.

Czytaj również:

Jak dbać o samochód przez cały rok? Postaw na własny kalendarz serwisowy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *