Opony samochodowe – jak wybór opony wpływa na wydajność i bezpieczeństwo

22 kwietnia 2024, Kategoria: Blog

opony samochodowe

Opony samochodowe mają kluczowy wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem. Niezależnie od tego, czy prowadzisz ekonomiczne auto, czy też poruszasz się pojazdem klasy premium lub też samochodem sportowym, musisz zadbać o odpowiednie ogumienie. Pamiętaj, że niższa jakość opon może wpłynąć na mniejszą przyczepność. Czasami lepszym rozwiązaniem jest zakup używanego ogumienia klasy premium niż nowego w klasie budżetowej, ale o gorszej przyczepności. Poznaj więcej szczegółów!

Mieszanka gum a droga hamowania

W oponach najnowszej generacji stosowane są specjalnie opracowane mieszanki gum, które gwarantują doskonałą przyczepność i znacznie skracają drogę hamowania. W przypadku ogumienia zimowego warto zwrócić uwagę na wysoką zawartość krzemionki i naturalnej gumy, co zapobiega twardnieniu opony pod wpływem niskich temperatur. Wielu kierowców podkreśla, że najnowsze ogumienie znacznie różni się od produktów dostępnych na rynku parę lat temu. Dzięki nowym oponom na bazie odpowiedniej mieszanki można skrócić drogę hamowania nawet w przypadku starszych aut.

Zwróć uwagę na strukturę opony

Z myślą o efektywnym hamowaniu zarówno na suchej, jak i na mokrej nawierzchni, należy przyjrzeć się samej strukturze opony. Najlepiej wybrać modele, które wyróżniają się tak zwanym kształtowym połączeniem. Są one lepszym rozwiązaniem od ogumienia z powierzchniowym połączeniem, ponieważ lepiej „chwytają się” podłoża. To właśnie dzięki nim możesz wyprowadzić samochód z poślizgu, nie tracąc panowania nad kierownicą.

Sprawdź głębokość bieżnika

Kluczowym parametrem, który wpływa na wydajność i bezpieczeństwo jazdy, jest głębokość bieżnika w oponie. W nowym ogumieniu można wyraźnie zobaczyć specjalne nacięcia, które są na tyle głębokie, że bez problemu odprowadzają wodę podczas jazdy. Wybierając opony, należy zatem zwrócić na tę kwestię szczególną uwagę. Jeśli zdecydujesz się na używane ogumienie, o startym bieżniku, musisz liczyć się z gorszym odprowadzaniem wody. Co za tym idzie, w przypadku poruszania się autem podczas deszczu zwiększy się ryzyko wpadnięcia w poślizg. Głęboki bieżnik bezpośrednio przekłada się zatem na Twoje bezpieczeństwo.

Przyczepność opony a jazda samochodem z przednim napędem

Poruszasz się autem z przednim napędem? W takiej sytuacji szczególnie musisz zadbać o jak najlepszą przyczepność opony. Jeśli zdecydujesz się na zakup tańszego ogumienia, możesz mieć problem z szybkim ruszeniem z miejsca, na co często skarżą się właściciele pojazdów z przednim napędem. Pamiętaj także, że lepiej zatem nie oszczędzać na zakupie ogumienia i wybrać opony renomowanego producenta, kierując się bezpieczeństwem jazdy.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego ogumienia nie powinien być podyktowany jedynie względami finansowymi. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnych opon, upewnij się, czy wyróżniają się głębokim bieżnikiem i strukturą, która zagwarantuje doskonałą przyczepność w różnych warunkach. Postaw na jakość i zaufaj renomowanym producentom opon, aby zadbać o własne bezpieczeństwo. Warto także korzystać z porad ekspertów.

Czytaj także: Kontrolki w samochodzie – sprawdź, co oznaczają!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *