Opony zimowe – na co zwracać uwagę?

24 października 2022, Kategoria: Blog

opony zimowe

Zima to trudny czas dla każdego kierowcy, ale jeśli w odpowiedni sposób przygotujesz auto do niesprzyjających warunków pogodowych, jazda samochodem mimo wszystko będzie komfortowa. Bardzo ważną kwestią jest postawienie na odpowiednie opony zimowe. Pamiętaj, że wysoka jakość ogumienia przekłada się na bezpieczeństwo jazdy.

Co ile trzeba kupować nowe opony zimowe?

Wielu kierowców zastanawia się, jak długo można jeździć na tych samych oponach zimowych. Stan ich zużycia zależy od częstotliwości jazdy. Przy normalnym użytkowaniu zaleca się, aby kupować nowe opony na zimę co najmniej raz na pięć lat. Jest to bardzo ważne ze względu na utratę właściwości ogumienia. Czy wiesz, że z upływem czasu mieszanka gum staje się twardsza? W efekcie zmniejsza się przyczepność opon, a sama jazda staje się mniej komfortowa.

Z jakiej mieszanki powinny być wykonane opony zimowe?

Na specyficzne właściwości zimowego ogumienia wpływa przede wszystkim specjalna mieszanka kompozytów, z jakiego zostało wykonane. Renomowani producenci opon wiedzą, jak ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji. Dobre jakościowo produkty powinny w mieszance mieć więcej krzemionki oraz kauczuku. Dzięki tym komponentom opony zimowe wyróżniają się elastycznością, nawet przy minusowych temperaturach. Są wystarczająco miękkie, aby zapewnić jak najkrótszą drogę hamowania w niesprzyjających warunkach.

Opony zimowe – co musisz wiedzieć o bieżniku?

Jednym z kluczowych elementów zimowego ogumienia, który jednocześnie bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo jazdy, jest bieżnik. Powinien on być odpowiednio głęboki, aby zagwarantować satysfakcjonującą przyczepność. Należy podkreślić, że podczas jazdy bieżnik cały czas się zużywa. Jeśli osiągnie on głębokość poniżej 1,6 mm, opony przestają sprawdzać się w swojej funkcji i trzeba je zastąpić nowym ogumieniem. Istotne jest także, aby bieżnik był pokryty tak zwanymi lamelami. Im większa będzie ich gęstość, tym lepsza będzie przyczepność opon. Dzięki lamelom, czyli głębokim nacięciom, powierzchnia bieżnika jest wielokrotnie zwiększona. To one sprawiają, że możesz zapanować nad kierownicą nawet podczas pokonywania zaśnieżonych lub oblodzonych tras. Pomagają odprowadzić wodę, śnieg i błoto pośniegowe, zapobiegając zjawisku aquaplaningu.

Pamiętaj o ciśnieniu

Na bezpieczeństwo jazdy wpływa także utrzymanie optymalnego ciśnienia w oponach zimowych. Powinno ono być dostosowane do panujących warunków pogodowych. Jeśli temperatura spada poniżej -20 stopni Celsjusza, ciśnienie może wynosić nawet 1,59 bara. Średnio nie powinno ono spadać poniżej 2 barów, szczególnie przy dodatnich temperaturach powietrza.

Podsumowanie – opony zimowe

Przygotuj swój samochód na zimę i z wyprzedzeniem zadbaj o opony zimowe. Pamiętaj, aby nie korzystać z nich poza sezonem – w przeciwnym wypadku doprowadzisz do szybszego starcia bieżnika.

Odpowiednio dobrane ogumienie wpływa na komfort jazdy, o czym wiemy również w Super-cars. Możesz u nas zarezerwować jazdę samochodem sportowym luksusowej marki – udostępniamy auta z oponami wysokiej jakości, dzięki czemu możesz liczyć na doskonałą przyczepność na torze wyścigowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *