Parowanie szyb w samochodzie – jak sobie poradzić?

17 października 2022, Kategoria: Blog

parowanie szyb

Parowanie szyb to duży problem, kiedy chcesz szybko dojechać do pracy czy na spotkanie z przyjaciółmi. Zanim wyruszysz w drogę, musisz zadbać o idealną widoczność. Sprawdź zatem, co należy zrobić, aby przeciwdziałać parowaniu szyb w Twoim aucie i zatroszczyć się o ich satysfakcjonującą przejrzystość!

Wpływ klimatyzacji na szyby w aucie

Czy wiesz, że główną przyczyną parowania szyb w Twoim samochodzie może być niesprawna klimatyzacja? Jeśli po jej uruchomieniu para nie znika, prawdopodobnie powodem jest zatkany filtr kabinowy. Przyjmuje się, że ten element należy wymieniać co najmniej raz na dwa lata lub raz na rok – częstotliwość zależy od danego modelu auta. W przypadku sprawnej klimatyzacji wystarczy kilka minut, aby pozbyć się pary. Jeśli pomimo wymienionego filtra wciąż musisz zmagać się z ciągłym parowaniem szyb, koniecznie sprawdź stan techniczny uszczelek w drzwiach samochodu. – wymiana tego elementu może szybko poprawić sytuację.

Zadbaj o jak najmniejszy poziom wilgoci w samochodzie

Jesienno-zimowa aura sprawia, że w powietrzu unosi się znacznie więcej wilgoci. Jeśli wprowadzisz ją do swojego auta, szyby błyskawicznie zaparują. Aby skutecznie poradzić sobie z tym problemem, należy ograniczyć poziom wilgoci w pojeździe. Jak to zrobić? Zimą musisz pamiętać, by przed wejściem do samochodu dokładnie otrzepać obuwie i pozbyć się śniegu z okrycia wierzchniego. Nawet mokry parasol może przyczynić się do szybkiego zaparowania szyb. Warto też zastąpić dywaniki materiałowe gumowymi odpowiednikami, ponieważ dzianinowe tworzywa pochłaniają wilgoć. Należy też pamiętać o regularnym odkurzaniu samochodu – kurz i brud w połączeniu z wilgocią mogą sprawić, że szyby będą dłużej zaparowane, nawet po włączeniu klimatyzacji.

Czym czyścić szyby w samochodzie?

Parowanie szyb może być spowodowane ich niewłaściwym czyszczeniem. Bardzo ważne jest, aby po każdym ich umyciu dokładnie je wytrzeć, najlepiej za pomocą ręczników papierowych. Pamiętaj, że brud zalega nie tylko od zewnątrz, ale także po wewnętrznej stronie okien. Istotny będzie również wybór odpowiedniego płynu do czyszczenia szyb w samochodzie. Godne uwagi są specjalne preparaty o właściwościach przeciwdziałających powstawaniu pary, znane na rynku jako antypary. Wystarczy spryskać szyby takim specyfikiem, a następnie dokładnie je wytrzeć za pomocą ściereczki z mikrofibry. Im częściej będziesz czyścić szyby w aucie, tym skuteczniej uda Ci się zapobiec ich częstemu parowaniu.

Podsumowanie – parowanie szyb

Parowanie szyb w samochodzie jest bardzo uciążliwe, szczególnie jeśli kierowcy zależy na czasie. Jeśli zdecydujesz się na przejażdżkę po torze wyścigowym autem z naszej floty, nie musisz obawiać się ciągłego parowania. Dbamy o swoje samochody i regularnie czyścimy ich szyby. Możesz szybko zadbać o doskonałą widoczność. Nasze auta są wyposażone w klimatyzację wysokiej klasy – po jej uruchomieniu para natychmiast znika z okien. Dzięki temu nawet deszczowa aura nie stanowi przeszkody do odbycia przejażdżki po torze wyścigowym.

Czytaj także: Skóra w samochodzie – jak o nią dbać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *