Pierwszy samochód – jakie auto wybrać?

29 kwietnia 2024, Kategoria: Blog

pierwszy samochód

Jesteś początkującym kierowcą i myślisz o tym, aby kupić pierwszy samochód? Twój wybór powinien być podyktowany między innymi kosztem utrzymania samochodu oraz bezpieczeństwem. Zwróć również uwagę na to, aby pojazd łatwo się prowadził, a w razie potrzeby – można było bez problemu znaleźć do niego części. Sprawdź, czym dokładnie należy się kierować, gdy chcesz kupić pierwsze auto!

Jaka skrzynia biegów w pierwszym aucie?

Świeżo upieczonym kierowcom zaleca się zakup samochodu z manualną skrzynią biegów. Należy bowiem podkreślić, że osoby, które dobrze nauczyły się jeździć właśnie takim autem, nie mają później problemu z kierowaniem ,,automatem’’. Jeśli jednak poruszają się wyłącznie samochodem z automatyczną skrzynią biegów, w przyszłości mogą mieć trudności z przyzwyczajeniem się do skrzyni manualnej, gdy zmienią auto. Warto przy tym zaznaczyć, że w Polsce wciąż więcej aut to ,,manuale’’, co wpływa także na koszty utrzymania pojazdu. Automatyczna skrzynia biegów jest znacznie droższa w naprawie, a w przypadku początkujących kierowców wzrasta prawdopodobieństwo jej uszkodzenia.

Koszt utrzymania pierwszego auta

Jako początkujący kierowca powinieneś zwrócić szczególną uwagę na koszty utrzymania kupowanego samochodu. Upewnij się, że w razie potrzeby będziesz mógł znaleźć do niego części zamienne w korzystnej cenie. Sprawdź również koszty spalania, aby auto nie obciążyło Twojego budżetu. Nie zapomnij także o wydatkach związanych z obowiązkowym ubezpieczeniem. Jeśli Twoje pierwsze auto będzie wysokiej wartości, musisz liczyć się z wyższą składką OC.

Jakiej wielkości powinien być pierwszy samochód?

Wybór pierwszego samochodu powinien być także podyktowany jego wielkością. Najlepiej zdecydować się na auto o standardowym rozmiarze. W przypadku większego pojazdu początkujący kierowca może mieć trudności z parkowaniem oraz manewrowaniem po niewielkich uliczkach. Warto zatem wybrać kompaktowy model, który jednocześnie będzie odpowiadał indywidualnym potrzebom kierującej użytkownika.

Pamiętaj o bezpieczeństwie

Pierwsze auto musi być przede wszystkim bezpieczne – lepiej zatem nie wybierać szybkiego samochodu, ponieważ umiejętności jazdy początkującego kierowcy mogą okazać się niewystarczające. Co więcej, warto upewnić się, że samochód jest wyposażony w kluczowe systemy bezpieczeństwa, jakie jak ABS, ESC, ESP i TPMS. Dodatkowo możesz zwrócić uwagę na obecność czujników parkowania oraz kamery cofania, które znacznie ułatwią manewrowanie autem. Pamiętaj jednak, że takie modele będą nieco droższe.

Propozycje samochodów dla początkującego kierowcy

Wybór pierwszego samochodu jest uzależniony od budżetu, jakim dysponuje świeżo upieczony kierowca. Obecnie nawet w niższej kwocie można znaleźć auta, które doskonale sprawdzą się na początek. Jeśli masz około 5.000 zł, możesz zdecydować się na przykład na Fiata Pandę II, Skodę Fabię I czy Peugeot 206. Dobrym wyborem będzie również Opel Astra II. Jeżeli dysponujesz kwotą 10.000 zł, zastanów się nad zakupem takich modeli, jak Skoda Octavia, Opel Corsa C, Audi A3 czy Volkswagen Passat B5. Szukasz jeszcze droższego auta? W granicach 15.000 zł znajdziesz m.in. Forda Focusa II generacji, Audi A4 B6 czy BMW z serii III. Oczywiście pamiętaj, że mowa tutaj o pojazdach używanych.

Uwielbiasz szybką jazdę? Zamów przejażdżkę na torze wyścigowym!

Na pierwsze auto najlepiej wybrać model tani w utrzymaniu, o standardowych rozmiarach, aby odpowiednio się z nim oswoić. Jeśli jednak uwielbiasz szybką jazdę, możesz sprawdzić się na torze wyścigowym! W Super Cars masz szansę zamówić przejażdżkę sportowym autem w wybranej przez Ciebie lokalizacji. To doskonałe rozwiązanie, aby zweryfikować swoje umiejętności kierowania samochodem w ekstremalnych sytuacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *