Porsche – poznaj historię marki

11 września 2023, Kategoria: Blog

porsche

Porsche to jedna z najpopularniejszych marek samochodów, która cieszy się renomą wśród najbardziej wymagających kierowców. Sygnowane nią auta to obecnie przede wszystkim sportowe i luksusowe modele. Warto nieco bliżej poznać historię tej wyjątkowej marki.

Początki działalności

Początki marki sięgają 1931 roku, kiedy to Ferdinand Porsche założył przedsiębiorstwo specjalizujące się w produkcji samochodów. Podczas II wojny światowej został zmuszony do porzucenia dotychczasowej działalności na rzecz produkowania pojazdów wojskowych i pancernych. Po zakończeniu wojny wrócił do swoich projektów, wykorzystując w nich wiele podzespołów z Volkswagena. Warto podkreślić, że marka Porsche od początku działała pod szyldem charakterystycznego logo, które ma kształt herbu. W jego centralnej części znajduje się wizerunek czarnego konia. Co ciekawe, ten element pochodzi z herbu miasta Stuttgart – właśnie tutaj znajdowała się siedziba marki.

Pierwszy pojazd Porsche w produkcji seryjnej

W 1948 roku na rynku ukazał się pierwszy seryjny pojazd sygnowany marką Porsche – model 356. Został on wyposażony w wiele elementów z Volkswagena Garbusa, w tym w 4-cylindrowy silnik. Auto miało moc 40 KM, a pojemność silnika wynosiła 1,1 litra. Wkrótce niemiecki producent zrezygnował z podzespołów spod szyldu Volkswagena, stosując silnik własnej konstrukcji. Porsche 356 przyciągało uwagę opływowymi kształtami, które były wyraźnie zainspirowane Garbusem. Model został dobrze przyjęty na rynku – produkowano go aż do 1965 roku. Warto nadmienić, że był on 356 projektem Ferdinanda Porsche i właśnie stąd wzięła się jego nazwa.

Kultowy model Porsche 911

Po śmierci Ferdinanda Porsche w 1951 roku przedsiębiorstwo wciąż rozwijało się bardzo dynamicznie – przejął je syn założyciela, Ferry Porsche. Niewątpliwym przełomem w historii marki było wyprodukowanie modelu 911. Samochód szybko podbił serca fanów motoryzacji, przyciągając ich uwagę wyjątkową, sportową stylistyką. W aucie zastosowano specjalnie opracowany, sześciocylindrowy silnik, który umieszczono z tyłu pojazdu. Ten flagowy model miał aż 130 KM mocy. Jego potencjał szybko został dostrzeżony przez organizatorów wyścigów samochodowych – samochód odniósł wiele sukcesów w wielu rajdach i wyścigach.

Kolejne sukcesy marki

W późniejszych latach działalności marka wciąż starała się zaskakiwać kierowców. W latach siedemdziesiątych pod jej szyldem pojawiły się modele 4-cylindrowe, 6-cylindrowe i 8-cylindrowe – szeroka oferta miała spełnić oczekiwania każdego odbiorcy. W tym czasie największym sukcesem cieszyło się Porsche 924 z tylną skrzynią biegów. Warto też wspomnieć o modelu 959, który pojawił się na rynku w 1986 roku – zastosowano w nim napęd na cztery koła. Do grona kultowych modeli należy również zaliczyć Boxstera z 1996 roku, który został wyposażony w 6-cylindrowy silnik o pojemności 2,5 litra. Z czasem marka zaczęła specjalizować się głównie w produkcji luksusowych samochodów sportowych, takich jak chociażby Porsche Carrera GT, którego najmocniejsza wersja rozpędza się do 310 km/h.

Chciałbyś sprawdzić się za kierownicą samochodu tej wyjątkowej marki? Dzięki Super-Cars to możliwe! Oferujemy przejażdżki po torze wyścigowym kultowym Porsche 911 Carrera, który zaledwie w 4,2 sekundy przyspiesza do 100 km/h. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług!

Czytaj także:

JAZDA PO TORZE – DLACZEGO WARTO SPRÓBOWAĆ PRZEGLĄD KORZYŚCI DLA KIEROWCY

JAKIE MARKI SAMOCHODÓW SPORTOWYCH TRZEBA ZNAĆ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *