Przygotowanie samochodu do długiej trasy – o czym należy pamiętać?

8 sierpnia 2022, Kategoria: Blog

przygotowanie samochodu do długiej trasy

Planujesz dłuższą podróż samochodem? Zanim wyruszysz w wybranym przez siebie kierunku, musisz odpowiednio przygotować swoje auto. Dzięki temu uda Ci się uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji na trasie. Jak zatem powinno przebiegać przygotowanie samochodu do długiej trasy? Przede wszystkim zadbaj o uzupełnienie płynów eksploatacyjnych i sprawdź ogólny stan techniczny samochodu. Pamiętaj, że tylko dobrze przygotowany pojazd stanowi gwarancję bezpiecznej jazdy.

Przegląd techniczny samochodu przed długą trasą

Zaleca się, aby przed każdą dłuższą wycieczką oddać samochód w ręce profesjonalistów, którzy dokładnie sprawdzą jego stan techniczny. Należy zrobić to z odpowiednim wyprzedzeniem – dzięki temu w razie potrzeby zdążysz naprawić auto przed wyjazdem. Lepiej nie sprawdzać samochodu samodzielnie – nawet jeśli znasz się na motoryzacji, istnieje ryzyko ominięcia kilku istotnych szczegółów, na które zwróciłby uwagę specjalista. Samemu możesz uzupełnić poziom płynów eksploatacyjnych i zaopatrzyć się w ich zapas na czas podróży. Ważne jest także sprawdzenie stanu opon, łącznie z kołem zapasowym. Nie zapomnij również o światłach, kupując z wyprzedzeniem zapasowe żarówki na wymianę. Istotną kwestią są też wycieraczki, które powinny działać bez zarzutów.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Przed dłuższą podróżą koniecznie musisz sprawdzić stan swojej apteczki pierwszej pomocy, w tym datę ważności poszczególnych preparatów. Warto zaopatrzyć ją w większe ilości opatrunków, plastrów i płynów do dezynfekcji. Ponadto należy sprawdzić, czy w aucie masz ważną gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy oraz kamizelkę odblaskową. Musisz także pamiętać o dokładnym zweryfikowaniu zasad korzystania z wybranej przez Ciebie polisy ubezpieczeniowej. Szczególnie w przypadku wycieczki poza granicę kraju należy sprawdzić OC, AC i assistance.

Długa trasa autem a bagaże

Czeka Cię podróż samochodem z rodziną? Zamierzasz dodatkowo zabrać ze sobą rowery lub sprzęt sportowy? Nie zapomnij, że wygoda i bezpieczeństwo jazdy zależą także od prawidłowego rozmieszczenia bagaży. W przypadku poruszania się z cięższym sprzętem, musisz upewnić się, czy łączny ciężar pojazdu nie przekracza dopuszczalnej wagi. Należy przy tym podkreślić, że w różnych krajach mogą obowiązywać inne przepisy dotyczące tej kwestii. Istotne jest również odpowiednie zaplanowanie położenia bagaży. Nie wolno wszystkich walizek i sprzętów układać po jednej stronie – może to skutkować zmianą środka ciężkości. Należy też zadbać o ich skuteczne zabezpieczenie, aby nie przesuwały się, nawet podczas gwałtownego manewrowania na drodze. Oczywiście odpowiednie rozmieszczenie bagaży wpływa także na komfort wszystkich podróżujących.

Podsumowanie – przygotowanie samochodu do długiej trasy

Czeka Cię dłuższa wycieczka samochodem? Przed wyjazdem warto odstresować się na torze wyścigowym! Przejażdżka sportowym autem sprawi, że zejdzie z Ciebie całe napięcie. To ostatnia okazja, aby dać się ponieść niesamowitym prędkościom – podczas podróży będziesz musiał stale kontrolować szybkość jazdy. Skorzystaj z naszej oferty i wybierz dla siebie wymarzony samochód sportowy, aby sprawdzić jego osiągi!

Czytaj także:

Jak dbać o samochód przez cały rok?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *