Retro motoryzacja – klasyki, które nigdy nie wychodzą z mody

11 grudnia 2023, Kategoria: Blog

retro motoryzacja

Wśród starszych modeli samochodów osobowych można wyróżnić wiele kultowych klasyków, obok których nie sposób przejść obojętnie. Miłośnicy retro motoryzacji uwielbiają zarówno sportowe auta, jak i pojazdy luksusowe czy miejskie. Warto przyjrzeć się nieco bliżej wybranym modelom, które wciąż cieszą się dużą popularnością! Oto retro motoryzacja w pigułce!

Ford Mustang

Na tytuł ponadczasowego klasyka z pewnością zasługuje Ford Mustang, rozpalający wyobraźnię amerykańskiej młodzieży w latach 60’ i 70’. Obecnie najcenniejsze są modele pochodzące właśnie z tego okresu, niemniej jednak późniejsze egzemplarze również cieszą się zainteresowaniem sympatyków pojazdów retro. Szczególnie poszukiwany jest Mustang Fastback o charakterystycznej, łagodnie opadającej linii dachu. Warto podkreślić, że Ford Mustang wciąż jest produkowany, choć oczywiście w znacznie nowocześniejszej odsłonie.

Aston Martin DB5

Do grona kultowych klasyków warto też zaliczyć Astona Martina DB5, który kojarzy się przede wszystkim z filmami o Jamesie Bondzie. Ten wyjątkowy model był w produkcji jedynie przez dwa lata (1963-1965 r.) i na rynek trafiło zaledwie 1000 egzemplarzy. Fani retro samochodów cenią sobie zarówno jego wersję z zamkniętym nadwoziem, jak i w typie kabrioleta.

VW Garbus

Wśród ponadczasowych samochodów retro możemy też wyróżnić bardziej kompaktowe modele, takie jak kultowy VW Garbus. Dodatkowo, czy wiesz, że do 2003 roku wyprodukowano aż 21,5 mln egzemplarzy tego auta? Oczywiście miłośnicy retro motoryzacji zwracają uwagę głównie na modele sprzed pół wieku, niemniej jednak nowsze edycje kultowego garbusa również mają w sobie wiele uroku. Auto już w pierwszych latach produkcji przykuwało uwagę przede wszystkim opływowym nadwoziem z ozdobnymi detalami, dzięki czemu nie sposób było pomylić go z żadnym innym samochodem.

Retro motoryzacja – Ferrari F40

Superszybkie samochody sportowe zawsze będą na czasie, czego dowodem jest kultowe Ferrari F40. Co wpływa na jego wyjątkowy charakter? Przede wszystkim fakt, że ten model jest ostatnim projektem Enzo Ferrari. Produkowano go w latach 1987-1993 i niemal od razu podbił serca amatorów naprawdę szybkiej jazdy. Pod jego maską krył się 3-litrowy silnik i 478KM, co pozwoliło poruszać się z prędkością ponad 300 km/h. Wszystko to sprawia, że Ferrari F40 wciąż wzbudza zachwyt, nie tylko u fanów retro motoryzacji.

Citroen 2CV

Na miano kultowego klasyka zasługuje także Citroen 2CV o zaokrąglonym dachu i nadwoziu. Model ten należy do najlepiej rozpoznawalnych samochodów, także dzięki charakterystycznej masce z przetłoczeniami i okrągłymi światłami. Warto dodać, że w 2023 w Niemczech to właśnie Citroen 2CV zdobył tytuł Złotego Klasyka. Ostatni egzemplarz tego wyjątkowego auta wyprodukowano w 1990 roku.

Retro motoryzacja – sprawdź klasyki w najnowszej odsłonie dzięki Super-Cars!

Klasyczne modele aut wciąż są inspiracją dla wielu producentów samochodów – dowodem na to są najnowsze wersje kultowych pierwowzorów. Warto zwrócić uwagę chociażby na współczesny model Dodge Challengera, który zachwyca charakterystyczną sylwetką oraz niesamowitymi osiągami. Jeśli chciałbyś sprawdzić się za jego kierownicą, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty! W Super-Cars oferujemy przejażdżki po torze wyścigowym wieloma kultowymi autami – możesz zdecydować się na przykład na nowszy model Forda Mustanga lub Ferrari F430. Przekonaj się, jak poradzisz sobie jako kierowca superszybkiego samochodu!

Czytaj także:

SAMOCHODY ZABYTKOWE – KIEDY AUTO STAJE SIĘ ZABYTKIEM?

KULTOWE AUTA – POZNAJ LEGENDY MOTORYZACJI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *