Samochód z automatyczną skrzynią biegów – jak jeździć?

27 czerwca 2022, Kategoria: Blog

samochód z automatyczną skrzynią biegów

Samochód z automatyczną skrzynią biegów – to coraz popularniejsze na rynku motoryzacyjnym hasło. Czy wiesz zatem, na czym polega jazda takim autem? Większość szybko docenia wysoki komfort prowadzenia pojazdu. Należy jednak zaznaczyć, że automat jest bardziej podatny na uszkodzenia, dlatego jako użytkownik musisz wystrzegać się dawnych przyzwyczajeń.

Nowa forma skrzyni biegów

Samochody z automatyczną skrzynią biegów mają tylko dwa pedały – hamulec oraz gaz. Niestety, wielu kierowców długo przyzwyczaja się do nowej formy skrzyni biegów, odruchowo próbując wcisnąć sprzęgło. W efekcie niepotrzebnie przyciskają hamulec, co może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Automat wiąże się także z nowymi oznaczeniami – najczęściej spotykamy cztery podstawowe oznaczenia literowe: P, R, N, D. Pierwsze z nich to Parking, które stosuje się po zaparkowaniu auta. Drugi oznacza Reverse, czyli bieg wsteczny. „N” to z kolei Neutral, którego używamy, gdy chcemy samochód utrzymać na tak zwanym luzie. Ostatnie oznaczenie to Drive – jazda do przodu. W niektórych pojazdach dodatkowo występują inne symbole, np. W (Winter) używany dla większego bezpieczeństwa zimą.

Na czym polega płynna jazda automatem?

Prowadzenie samochodu z automatem jest w rzeczywistości znacznie wygodniejsze od jazdy autem z manualną skrzynią biegów. Musisz jednak przyzwyczaić się do płynnego operowania wyłącznie gazem i hamulcem. Nawet w korku jazda powinna być ustawiona na tryb „D”, czyli Drive. Co za tym idzie, ciągłe postoje nie powinny wymuszać zmiany na tryb „N” czy „P”. Jest to bardzo ważne również dlatego, że częste manewrowania pomiędzy trybami powoduje zacieranie się tarczek sprzęgłowych. Także pod kątem ekonomicznej jazdy zaleca się pozostawanie przy jednym trybie i stosowanie hamowania silnikiem.

Samochód z automatyczną skrzynią biegów – jak cofać?

Początkujący kierowcy aut z automatyczną skrzynią biegów często mają też problem z cofaniem. Aby prawidłowo wykonywać ten manewr, należy zupełnie zatrzymać samochód, a następnie zmienić tryb na „R”. Warto chwilę odczekać – w przeciwnym wypadku poczujesz charakterystyczne szarpnięcie przy ruszeniu autem. W trybie „R” pojazd rusza do tyłu automatycznie po puszczeniu hamulca.

O czym pamiętać podczas zjazdu ze wzniesienia?

W trosce o bardziej ekonomiczną jazdę wielu kierowców pokonuje wzniesienia na tak zwanym luzie, aby podczas zjazdu maksymalnie ograniczyć zużycie kosztów paliwa. W przypadku samochodów z automatyczną skrzynią biegów nie należy przy zjazdach używać trybu „N”. Neutralny bieg w rzeczywistości zmniejsza dopływ oleju, co w efekcie może doprowadzić do przegrzania się pojazdu.

Samochód z automatyczną skrzynią biegów – przejażdżka

Chcesz sprawdzić w praktyce, na czym polega jazda samochodem z automatyczną skrzynią biegów? Zamów u nas przejażdżkę autem sportowym z automatem i przekonaj się, jak wygodnie prowadzi się tego typu pojazdy. Nie wiesz, który model auta będzie odpowiedni? Skontaktuj się z nami – pomożemy Ci wybrać samochód sportowy do jazdy na torze, dzięki któremu sprawdzisz wszystkie możliwości automatycznej skrzyni biegów.

Czytaj także:

Tory wyścigowe – przegląd popularnych obiektów

4 najbardziej luksusowe marki samochodów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *