Samochody terenowe – co warto o nich wiedzieć?

27 marca 2023, Kategoria: Blog

samochody terenowe

Auta terenowe pozwalają na bezpieczną i komfortową jazdę w terenie, a wiele z nich sprawdza się nawet w bardzo ekstremalnych warunkach na drodze. Warto nieco bliżej poznać te wyjątkowe samochody, aby przekonać się, jakie są ich najważniejsze zalety.

Specyficzna budowa samochodów terenowych

Znakiem rozpoznawczym większości samochodów terenowych jest specyficzna budowa na ramie. Co prawda zdarzają się modele tworzone w inny sposób, jak chociażby starsze modele Jeepów, ale zazwyczaj pojazdy terenowe wyróżniają się ramową konstrukcją. W tego typu autach rama i nadwozie stają się osobnymi elementami. Specyficzna konstrukcja gwarantuje lepszą wytrzymałość. Podczas jazdy pełni funkcję stabilizującą. Warto podkreślić, że przy pokonywaniu terenowych nierówności karoseria ulega skręcaniu, a rama skutecznie ją wzmacnia i zapobiega uszkodzeniom samego nadwozia. Oczywiście wiele nowoczesnych samochodów terenowych jest produkowanych na bazie innej konstrukcji, niemniej jednak rama wciąż stanowi kluczowy element w większości terenowych modeli.

Na jakich trasach sprawdzą się samochody terenowe?

Zastanawiasz się, do jakich warunków na drodze są tak naprawdę przystosowane auta terenowe? Jeśli zależy Ci jedynie na przejeździe leśną ścieżką czy pokonaniu większej kałuży, możesz wybrać zwykły, miejski samochód. Dobre pojazdy terenowe doskonale sprawdzają się nawet na błotnistych terenach. Umożliwiają bezpieczne poruszanie się po nierównych drogach oraz przejazd po głębokich kałużach. Są doskonałym wyborem dla miłośników zimowych wycieczek w terenie. Wszystko to dzięki możliwości poruszania się z napędem na cztery koła. Warto jednak podkreślić, że z jazdy 4×4 nie należy korzystać na asfalcie, przy dobrych warunkach pogodowych – w przeciwnym wypadku można doprowadzić do przeciążenia układu napędowego.

Eksploatacja samochodu terenowego – co warto wiedzieć?

Terenowe auta prowadzi się inaczej niż osobówki. Przede wszystkim ważne jest, aby nie zwalniać sprzęgła na wysokich obrotach podczas ruszania. Jeśli nie będziesz o tym pamiętać, sprzęgło będzie poddawane dodatkowym przeciążeniom. W przypadku samochodów terenowych bardzo ważną kwestią jest regularne kontrolowanie ciśnienia w ogumienia. W przeciwnym razie mogą wystąpić różnice między prędkością obrotową na obydwu osiach, co doprowadzi do szybszego zużycia kluczowych części eksploatacyjnych. Jeśli jesteś początkującym kierowcą, najlepiej wybierz dla siebie auto terenowe z reduktorem. Dzięki tej dodatkowej przekładni pokonywanie przeszkód stanie się łatwiejsze, ponieważ na każdym biegu zostanie zredukowana prędkość.

Zastanów się, czy samochód terenowy będzie dobrym wyborem pod kątem Twoich oczekiwań. Jeśli nie potrzebujesz auta dostosowanego do naprawdę trudnych warunków terenowych, możesz zdecydować się na SUV-a, który świetnie sprawdzi się na leśnych ścieżkach. Pamiętaj, że samochody terenowe prowadzi się nieco inaczej od pojazdów osobowych – decydując się na taki pojazd, musisz wziąć pod uwagę jego specyficzne parametry.

Czytaj także:

Samochody zabytkowe – kiedy auto staje się zabytkiem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *