Jak jeździć samochodem z automatyczną skrzynią biegów?

12 czerwca 2023, Kategoria: Blog

samochody z automatyczną skrzynią biegów

Samochody z automatyczną skrzynią biegów cieszą się coraz większą popularnością. Wielu kierowców uważa, że prowadzenie takich aut jest łatwiejsze niż tych z manualną skrzynią, jednak wymaga to pewnej wprawy, gdy kierowca wcześniej jeździł tylko z manualną skrzynią. Na szczęście szybko można nauczyć się podstawowych zasad obsługi automatu – wystarczy dokładnie poznać wszystkie oznaczenia, a potem uda się na jazdę próbną. Sprawdźmy zatem, jak odpowiednio jeździć samochodem z automatyczną skrzynią biegów!

Samochody z automatyczną skrzynią biegów- jak ruszać?

Auta z automatyczną skrzynią biegów wyróżniają się przede wszystkim obecnością tylko dwóch pedałów. W takim samochodzie nie ma sprzęgła. Oznacza to, że po prawej stronie znajdziemy pedał gazu, a po lewej hamulec. Aby ruszyć autem, w pierwszej kolejności należy wrzucić odpowiednią pozycję na automatycznej skrzyni biegów (najlepiej ,,P’’, czyli tryb Parking, lub ,,N’’ – tryb Neutral), a następnie zwolnić hamulec i nacisnąć pedał gazu.

Oznaczenia na skrzyni biegów – co musisz wiedzieć?

Płynna jazda samochodem z automatyczną skrzynią biegów nie jest możliwa bez dobrej znajomości jej oznaczeń. Jak należy je odczytywać? Jeśli zamierzasz pojechać do tyłu, musisz przesunąć gałkę na ,,R’’ (Reverse) oznaczający bieg wsteczny, który wrzuca się po zatrzymaniu samochodu. Z kolei tryb ,,N’’ (Neutral) to tak zwany luz. Natomiast jazda do przodu jest możliwa po przełączeniu na tryb ,,D’’ (Drive). Pamiętajmy, że w automatach skrzynia sama dostosowuje kolejne przełożenia biegów, na podstawie prędkości jazdy i obrotów silnika.

W niektórych przypadkach samochody z automatyczną skrzynią biegów oferują kierowcom też dodatkowe tryby jazdy. Jeśli chcą poruszać się autem przy większej oszczędności paliwa, mogą przełączyć skrzynię na pozycję ,,E’’ (Economic). W wielu autach dostępny będzie również tryb ,,W’’ (Winter), który ułatwia prowadzenie auta po śniegu i lodzie. Samochody z automatyczną skrzynią biegów można też dostosować do sportowej jazdy – w tym celu wystarczy przełączyć lewarek na ,,S’’ (Sport).

Jak cofać automatem?

Podczas cofania samochodem z automatyczną skrzynią biegów trzeba w pierwszej kolejności przesunąć lewarek na pozycję ,,R’’ – co niezwykle istotne, należy to zrobić po całkowitym zatrzymaniu auta. Następnie zaleca się odczekać kilka sekund i dopiero po krótkiej chwili zwolnić hamulec. Dzięki temu Twoja jazda będzie płynna i uda Ci się uniknąć nieprzyjemnego szarpnięcia.

Samochody z automatyczną skrzynią biegów, a jazda zimą – o czym musisz pamiętać?

Właściciele aut z automatyczną skrzynią biegów muszą pamiętać o tym, aby unikać zbyt agresywnej jazdy, jeśli silnik nie będzie dostatecznie rozgrzany. Przede wszystkim zimą należy zachować szczególną ostrożność. Jeżeli będziesz chciał poruszać się ze znaczną prędkością, nie zapewnisz skrzyni biegów dostatecznego smarowania, co może doprowadzić do awarii.

Sprawdź samochody z automatyczną skrzynią biegów na torze wyścigowym!

Chcesz przekonać się, na czym polega prowadzenie sportowego samochodu z automatyczną skrzynią biegów? Jakie daje to możliwości? Jeśli tak, to dzięki Super-Cars możesz wypróbować takie auta na torze wyścigowym! Sprawdź, jak przyjemna może być jazda w ultraszybkich prędkościach, gdy nie musisz pamiętać o zmianie biegów – oferujemy przejażdżkę po torze wyścigowym autami klasy premium.

Czytaj także:

Klasa samochodu – co to i jak ją sprawdzić?

Jak rozpoznać uszkodzenie skrzyni biegów?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *