Samochody zabytkowe – kiedy auto staje się zabytkiem?

26 grudnia 2022, Kategoria: Blog

samochody zabytkowe

Samochody zabytkowe przykuwają uwagę nie tylko fanów motoryzacji. Czy wiesz, kiedy tak naprawdę samochód może zostać uznany za zabytek? Wbrew pozorom ważny jest nie tylko wiek auta, ale także wiele innych kwestii, w tym unikalny charakter pojazdu. Sprawdź, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby samochód stał się zabytkiem!

Zabytkowe auta – kategoria wiekowa

Biorąc pod uwagę samą kategorię wiekową, według obowiązujących przepisów, samochód uznany za zabytek musi mieć co najmniej 40 lat. Ważna jest jednak nie tylko data produkcji pojazdu. Zabytkowe auto nie może być już produkowane od co najmniej 15 lat. Jak to wygląda w praktyce? O przyznanie statusu zabytku coraz częściej ubiegają się właściciele pojazdów, które nie kojarzą się z typowo zabytkowymi autami. Przykładowo, w 2022 roku samochód z rocznika 1997 może zostać uznany za zabytkowy, jeżeli jest to model, który przestał być produkowany w 2007 roku lub wcześniej.

Zabytkowy samochód a części oryginalne

Wiek auta nie jest jedynym wymogiem, aby jego właściciel mógł ubiegać się o pełny status zabytku. Największe szanse na uzyskanie tego tytułu mają samochody, w których ponad 75% części jest oryginalnych. Ten wymóg nie jest łatwy do spełnienia, szczególnie w przypadku starszych modeli aut. Oryginalne podzespoły często są po prostu niedostępne na rynku, co zmusza kierowców do korzystania z elementów zamiennych lub wykonywanych na specjalne zamówienie. W świetle obowiązujących przepisów, jeśli samochód ma mniej niż 75% oryginalnych części, jest uznawany za replikę.

Samochody zabytkowe nie muszą być stare

Większość osób uważa, że zabytkiem można określić wyłącznie starsze modele samochodów. Tymczasem to pojęcie jest także stosowane w przypadku stosunkowo nowych aut. W tym przypadku muszą być jednak spełnione inne przesłanki, aby móc ubiegać się o żółtą tablicę rejestracyjną. Samochód może zostać uznany za zabytkowy, jeżeli posiada tak zwaną wartość historyczną. Przykładem są pojazdy, z których korzystały znane osobistości. Do grupy aut zabytkowych można także zaliczyć samochody sportowe niespełniające warunków wiekowych, jeżeli przyczyniły się do sukcesu w prestiżowych zawodach sportowych. Kolejnym przykładem wyjątku są pojazdy wyprodukowane w limitowanej serii lub inne auta, które z różnych względów uznaje się za unikatowe. Właściciele tego typu wyjątkowych samochodów mogą ubiegać się o status zabytku nawet wtedy, gdy ich pojazd ma mniej niż 25 lat.

Dlaczego warto zarejestrować auto jako zabytkowe?

Na koniec warto zastanowić się, czemu tak wielu kierowców stara się o przyznanie swojemu samochodowi statusu zabytku. Przede wszystkim przyznanie żółtych tablic rejestracyjnych wiąże się z prestiżem. Takie auto zyskuje na wartości, zwłaszcza jeśli jest utrzymane w bardzo dobrym stanie. Niewątpliwą zaletą jest również fakt, że zabytkowe samochody nie podlegają pod aktualne wymogi techniczne. Co więcej, właściciel takiego auta nie musi co roku kupować polisy OC. Korzyścią jest również bezterminowe badanie techniczne. Nic dziwnego, że wiele osób stara się o uzyskanie statusu zabytku.

Czytaj także:

Jakie samochody sportowe były popularne w latach 60.?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *