Sportowy samochód – jak bezpiecznie nim jeździć?

1 sierpnia 2022, Kategoria: Blog

sportowy samochód

Chcesz sprawdzić się za kierownicą sportowego auta? Zanim usiądziesz za kółkiem, powinieneś poznać podstawowe zasady bezpieczeństwa. Pamiętaj, że od stylu Twojej jazdy zależy ryzyko spowodowania wypadku. Aby uniknąć nieprzyjemności na trasie, staraj się jak najlepiej kontrolować samochód, przede wszystkim w zakresie prędkości.

Jak przygotować się do jazdy sportowym autem?

Na bezpieczeństwo na trasie wpływa odpowiednie przygotowanie do jazdy. Zanim uruchomisz silnik, postaraj się jak najlepiej poznać swoje auto. Zwróć uwagę na jego kluczowe funkcje, które pomogą Ci w płynnym prowadzeniu samochodu. Sprawdź, gdzie dokładnie znajdują się najważniejsze przyciski. Pamiętaj również o przyjęciu właściwej pozycji za kółkiem. Aby przejażdżka samochodem sportowym była bezpieczna, musisz zadbać o doskonałą widoczność, ustawiając odpowiednio lusterka. Istotne jest także wyregulowanie fotela, mając na uwadze swobodne sięganie do pedałów i kierownicy.

Zapomnij o „rozpraszaczach”

W trosce o bezpieczeństwo podczas poruszania się sportowym autem musisz zadbać o pełne skupienie. Co za tym idzie, najlepiej wycisz telefon komórkowy, aby nikt nie przeszkodził Ci w pokonywaniu trasy. Jeśli nie masz doświadczenia w prowadzeniu sportowego samochodu, lepiej całkowicie zrezygnuj z radia. Głośna muzyka może rozproszyć Twoją uwagę, co w skrajnym przypadku odbije się na bezpieczeństwie jazdy. Oczywiście musisz również zapomnieć o popijaniu kawy czy jedzeniu kanapki.

Zadbaj o płynną jazdę

Wysokiej klasy samochody sportowe osiągają ekstremalne przyspieszenie w kilka sekund. Co za tym idzie, jako początkujący kierowca takiego auta musisz ostrożnie posługiwać się pedałami. Maksymalne wciśnięcie gazu czy gwałtowne hamowanie przy znacznej prędkości mogą przyczynić się do utraty panowania nad kierownicą. Dopiero gdy dobrze poznasz auto, możesz sobie pozwolić na jazdę z większą prędkością.

Jak bezpiecznie prowadzić sportowy samochód na trasie?

Superszybkie auta najczęściej wyróżniają się niskim zawieszeniem. Przy znacznych prędkościach zdarza się, że inni uczestnicy ruchu mogą nie zauważyć ich w lusterkach. Z tego powodu jako kierowca samochodu sportowego powinieneś zachować szczególną ostrożność, zakładając, że dla innych kierowców możesz stać się niewidoczny. Pod żadnym pozorem nie możesz ścigać się na drodze z innymi autami. Wyścigi na trasie zawsze są niebezpieczne, a przecież nie musisz niczego sobie udowadniać – samochód sportowy przy znacznym przyspieszeniu na pewno pozostawiłby pozostałych uczestników ruchu drogowego daleko w tyle.

Sportowy samochód – podsumowanie

Zanim zdecydujesz się na zakup sportowego auta, poznaj w praktyce możliwości tego typu samochodów. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty! Możesz zdecydować się na zarezerwowanie przejażdżki samochodem sportowym wybranej przez siebie marki. Na torze wyścigowym będziesz miał szansę sprawdzić, jak kieruje się takim pojazdem. Nie musisz martwić się o uszkodzenie nadwozia czy kolizję z innym kierowcą – tutaj możesz w bezpiecznych warunkach przekonać się, co potrafi auto z ultraszybkim przyspieszeniem.

Czytaj także:

Jak wybrać pierwszy sportowy samochód?

Jakie samochody sportowe były popularne w latach 60.?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *