Światła drogowe – jak używać ich zgodnie z przepisami?

15 sierpnia 2022, Kategoria: Blog

światła drogowe

Każdy kierowca powinien wiedzieć, jak korzystać ze świateł drogowych podczas jazdy. Niestety, wielu popełnia w tym zakresie błędy, które wpływają na bezpieczeństwo ruchu. Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na włączenie świateł drogowych i poznaj obowiązujące przepisy!

Kiedy można używać świateł drogowych?

Możliwość przełączenia na światła drogowe jest ściśle uzależniona od pory roku. Według obowiązujących przepisów kierowca ma prawo używać ich wyłącznie od zmierzchu do świtu. Należy przy tym zaznaczyć, że może je stosować zarówno zamiast zwykłych świateł mijania, jak i razem z nimi. Warunkiem ich używania jest także specyfika trasy, po której porusza się kierowca. W praktyce można je stosować na nieoświetlonych drogach. W takich warunkach są one niezastąpione, gwarantując doskonałą widoczność.

W jakich sytuacjach światła drogowe należy przełączyć na światła mijania?

Świateł drogowych nie można używać na całej trasie, jeśli mogłyby zagrażać bezpieczeństwu innym użytkownikom ruchu. Należy podkreślić, że chociaż znakomicie oświetlają drogę, są one również oślepiające dla innych osób. Z tego powodu trzeba koniecznie przełączać je na światła mijania za każdym razem, gdy zbliżysz się do pojazdu jadącego z naprzeciwka. Przyjmuje się, że jeśli jeden z kierowców je wyłącza, drugi również musi to zrobić. Światła drogowe przełącza się na światła mijania także wtedy, gdy zbliżamy się do samochodu przed nami, aby przez przypadek nie oślepić kierowcy.

Ponadto, pod uwagę trzeba wziąć bliską odległość od pojazdów szynowych czy obiektów komunikacji wodnej. Również w tym przypadku przejeżdżanie obok na światłach drogowych może oślepić osoby kierujące. Należy też mieć na uwadze bezpieczeństwo spacerowiczów. Jeśli zbliżasz się do kolumny pieszych, zgodnie z przepisami musisz wyłączyć światła drogowe. Zaleca się, aby przełączać je nawet przy mijaniu jednej osoby.

Czy w terenie zabudowanym można używać świateł drogowych?

Na wielu polskich drogach wciąż brakuje oświetlenia – nawet w terenie zabudowanym. Według przepisów, na drogach pozbawionych latarni masz prawo zastosować światła drogowe. Te same zasady dotyczą tras w terenie niezabudowanym. Analogicznie – jeśli na autostradzie czy obwodnicy nie ma latarni, możesz użyć świateł drogowych. Co grozi za nierespektowanie omawianych przepisów? Jeżeli zastosujesz światła o zwiększonym zasięgu na dobrze oświetlonej drodze, musisz liczyć się z otrzymaniem mandatu – nawet gdy w zasięgu wzroku nie widać innych uczestników ruchu drogowego.

Podsumowanie

Chcesz sprawdzić, jak działają światła mijania, drogowe i przeciwmgłowe w autach z wyjątkowym przyspieszeniem? Przejażdżka samochodem sportowym po torze wyścigowym to świetna okazja na poznanie wszystkich świateł w praktyce. Sprawdź naszą bogatą ofertą pojazdów najwyższej klasy i wybierz dla siebie odpowiednie auto. Podczas jazdy próbnej możesz przekonać się, czym różni się zasięg oświetlenia w zależności od wybranych świateł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *