Unikanie poślizgu – jak robić to dobrze?

20 czerwca 2022, Kategoria: Blog

poślizg

Nawet najlepszym kierowcom zdarza się wpaść w poślizg. Czy wiesz, w jaki sposób możesz zmniejszyć ryzyko utraty panowania nad kierownicą na mokrej nawierzchni? Pamiętaj, aby przede wszystkim działać prewencyjnie. Jeśli mimo wszystko wpadniesz w poślizg, nie panikuj – wystarczy odpowiednio pokierować autem, aby nie stracić kontroli.

Przygotuj swój samochód na wypadek poślizgu

Wielu niebezpiecznym sytuacjom na drodze można zapobiec, dbając o odpowiedni stan samochodu. Jako kierowca powinieneś zwrócić uwagę przede wszystkim na amortyzatory. Jeśli będą w gorszym stanie, musisz liczyć się z mniejszym dociskiem kół do jezdni. Taka sytuacja jest szczególnie niebezpieczna w przypadku poruszania się po śliskiej i nierównej drodze. Pomocne w unikaniu poślizgu są także same opony – musisz zadbać o ich dopasowanie do warunków atmosferycznych. Z myślą o lepszym panowaniu nad kierownicą nawet przy poruszaniu się po mokrej nawierzchni, należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej prędkości jazdy. Ryzyko poślizgu jest tym większe, z im większą szybkością pokonujesz drogę.

Jak wyjść z poślizgu?

Samochód może wpaść w poślizg na dwa sposoby. W przypadku tak zwanego poślizgu podsterownego auto podczas skrętu nie reaguje na manewrowanie kierownicą i porusza się prosto. Wówczas nie należy pogłębiać skrętu ani przyspieszać. Najlepiej odzyskać panowanie nad pojazdem przy pomocy hamowania awaryjnego. Zniwelowanie prędkości przywróci możliwość kierowania – wystarczy lekko przesunąć kierownicę, aby naprowadzić auto na właściwy tor jazdy. Drugim rodzajem poślizgu jest poślizg nadsterowny. Wówczas podczas pokonywania zakrętu kierowca czuje, że tylna część pojazdu ucieka – to charakterystyczne zjawisko głównie dla samochodów z napędem na tylną oś. W tym przypadku kierowca powinien wykonać skręt w tym samym kierunku, w którym odjeżdża tylna część pojazdu, oraz użyć hamowania awaryjnego. Dzięki równoczesnemu przyciśnięciu sprzęgła i hamulca można odzyskać panowanie nad kierownicą.

Przygotuj się na szybką jazdę

Najlepiej sprawdzić w praktyce, jak trudne jest kierowanie samochodem z większą prędkością – i jak łatwo można w takiej sytuacji wpaść w poślizg. Jak to zrobić z zachowaniem bezpieczeństwa? Wystarczy skorzystać z naszej oferty! Proponujemy przejażdżki po torach wyścigowych umożliwiające osiągnięcie satysfakcjonujących prędkości. Sprawdź aktualnie dostępne lokalizacje i wybierz dla siebie dogodną propozycję. W ofercie znajduje się na przykład jazda samochodem po Torze Jastrząb, który spełni oczekiwania każdego amatora mocnych wrażeń. To tutaj możesz poćwiczyć unikanie poślizgu w praktyce, doskonaląc swoje umiejętności panowania nad kierownicą w trudnych warunkach. A może wolisz jazdę samochodem po Torze Bednary Driving City? To kolejny nowoczesny obiekt, na którym masz szansę sprawdzić wychodzenie z poślizgu przy ekstremalnych prędkościach.

Nie pozwól, aby śliska nawierzchnia sprawiła, że stracisz panowanie nad kierownicą. Wykup treningową jazdą po torze wyścigowym i przekonaj się, jak zachować sterowność auta w trudnych warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *