Historie kobiet w motorsporcie

26 lutego 2024, Kategoria: Blog

Historie kobiet w motorsporcie

Kto powiedział, że motorsport jest tylko dla mężczyzn? Fascynujące historie kobiet związanych ze sportem motorowym znamiennie temu przeczą! Poznaj wyjątkowe krótkie historie kobiet w motorsporcie.

Maria Antonietta d’Avanzo

Czy wiesz, kto był uznawany za jednego z najsłynniejszych polskich kierowców okresu dwudziestolecia międzywojennego? Ten tytuł należał do Marii Antonietty d’Avanzo, która szturmem podbiła ówczesny świat motorsportu! Ta kobieta aż pięciokrotnie brała udział w historycznym wyścigu wytrzymałościowym Milla Maglia. Odbywał się on we Włoszech, na drogach publicznych, ciesząc się dużym zainteresowaniem publiczności. Jej przygoda z motorsportem zaczęła się w 1920 roku – właśnie wtedy udało jej się zdobyć zwycięstwo w Giro del Lazio. Zaledwie rok później, w Brescii, stanęła na podium. Warto podkreślić, że właśnie wtedy usiadła za kierownicą Alfy Romeo i aż do lat .40 była jednym z pierwszych kierowców tych wyjątkowych samochodów.

Ada Pace

Kolejną królową motorsportu była Ada Pace, która startowała w zawodach pod pseudonimem Sayonara. Kobieta wygrała aż 11 krajowych wyścigów, a dzięki swoim sukcesom na torze cieszyła się uznaniem między innymi samego Enzo Ferrari czy braci Maserati. Podobnie jak Maria Antonietta d’Avanzo, również Ada Pace najwięcej sukcesów zdobyła za kierownicą samochodu Alfa Romeo. Warto dodać, że mistrzyni w wielu zawodach umieszczała na tylnej tablicy rejestracyjnej swój pseudonim (,,Sayonara’’, czyli z jęz. japońskiego ,,do widzenia/do zobaczenia’’), co miało oznaczać spotkanie się z kierowcami dopiero po mecie.

Kolejne historie kobiet w motorsporcie i ich sukcesy

W drugiej połowie XIX wieku kobiety wciąż święciły triumfy w motorsporcie. Warto wspomnieć chociażby o Christine Beckers z Belgii, która w 1968 roku zwyciężyła w wyścigach w Houyet. Na szczególną uwagę zasługują także pierwsze sukcesy kobiet w Formule 1. Oczywiście musimy też wymienić Marię Teresę de Filippis, która występowała w barwach Maserati i Porsche. I chociaż nie odniosła większych sukcesów, w pewien sposób przetarła drogę innym kobietom zafascynowanym motorsportem. Przykładem jest chociażby Maria Grazia Lombardii kierująca samochodem Marcha 751. Właśnie ona jako pierwsza kobieta zdobyła punkty w Formule 1, a w sumie aż 12 razy startowała w tym prestiżowym wyścigu. W historii motorsportu zapisała się również Janet Guthrie, która w 1977 roku jako pierwsza kobieta wzięła udział w Indianapolis 500.

W kolejnych latach kobiety coraz odważniej brały udział w wyścigach samochodowych. Dowodem na to jest Tamara Vidali, która w 1992 roku wzięła udział w Mistrzostwach Włoch Samochodów Turystycznych, zdobywając zwycięstwo za kierownicą Alfy Romeo. W 1994 roku ponownie wystartowała samochodem tej marki, jednak przykuwała on uwagę charakterystycznym żółtym nadwoziem.

W XXI wieku panie nadal podbijały świat motorsportu. Należy wspomnieć chociażby o tragicznie zmarłej Marii de Vilotta, która zanim uległa poważnemu wypadkowi, świetnie radziła sobie jako kierowca testowy. Na szczególną uwagę zasługuje także Jutta Kleinschmidt – właśnie ona w 2001 roku, za kierownicą Mitsubishi, wygrała rajd Dakar.

Idealny prezent na Dzień Kobiet z Super-Cars!

Na przestrzeni lat panie udowodniły, że świetnie radzą sobie w rolach kierowców rajdowych! Również współczesne kobiety coraz częściej chcą sprawdzić się za kierownicą superszybkiego auta. Najlepszym tego dowodem jest fakt, że na motoryzacyjnych eventach pojawia się coraz więcej pań! Dzięki Super-Cars możesz spełnić marzenia swojej partnerki, siostry, mamy czy przyjaciółki. Zachęcamy do wykupienia przejażdżki po torze wyścigowym – to znakomity pomysł na prezent z okazji nadchodzącego Dnia Kobiet!

Czytaj także:

Doskonała zabawa dla firm: jak zorganizować team building na torze wyścigowym?

Krótka historia wyścigów samochodowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *