Przegląd przepisów drogowych – jakie są dopuszczalne prędkości na polskich drogach?

Przegląd przepisów drogowych

Zapraszamy Cię na krótki przegląd przepisów drogowych. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje oraz swoich bliskich. Sprawdź dopuszczalne prędkości.

Znajomość przepisów ruchu drogowego jest niezbędna w przypadku każdego kierowcy i nie można ich zapominać. Wiedzę należy nieustanie aktualizować i być na bieżąco z obecnymi zasadami. Dlatego mamy dla Ciebie aktualny przegląd przepisów drogowych dotyczących ograniczeń prędkości. Warto przy tym pamiętać, że jednym z fundamentalnych aspektów przepisów drogowych są ograniczenia prędkości, gdyż to one w znaczący sposób wpływają na bezpieczeństwo kierowców, jak i pieszych. W Polsce, tak jak w wielu innych krajach, dopuszczalne prędkości zależą od typu drogi i obszaru, przez który ona przebiega.

Ograniczenia prędkości w obszarze zabudowanym

Pierwszym miejscem, gdzie obowiązują konkretnie ograniczenia, jest oczywiście obszar zabudowany. Jeśli więc na danej drodze nie pojawia się żaden inny znak informujący o ograniczeniach, to należy stosować się ogólny ustalonych przepisów. Jak to dokładnie wygląda? Otóż w ciągu dnia, czyli dokładnie od godziny 5:00 do 23:00, maksymalna dopuszczalna prędkość w obszarze zabudowanym wynosi 50 km/h. Natomiast w nocy przepis ten się odrobinę zmienia. Oznacza to, że od godziny 23:00 do 5:00 można poruszać się z prędkością 60 km/h, chyba że lokalne przepisy stanowią inaczej.

Warto też mieć świadomość, że ograniczenia obowiązują również w strefie zamieszkania. Wtedy maksymalna dopuszczona prędkość wynosi 20 km/h.

Ograniczenia prędkości poza obszarem zabudowanym – co trzeba wiedzieć?

Oczywiście inne zasady będą obowiązywać poza obszarem zabudowanym. W tym przypadku decyduje więcej czynników niż tylko rozróżnienie na dzień i noc. Jak to dokładnie wygląda?

  • drogi jednojezdniowe – w przypadku dróg jednojezdniowych poza obszarem zabudowanym można poruszać się z dopuszczalność prędkością, która wynosi 90 km/h.

  • drogi dwujezdniowe – inaczej wygląda, gdy mamy drogi dwujezdniowe, czyli takie z pasem rozdziału, wtedy to maksymalna prędkość może wynieść 100 km/h.

  • autostrady i drogi ekspresowe – tutaj ograniczenia także są konkretne. Na autostradach maksymalna prędkość to 140 km/h, natomiast na drogach ekspresowych dwujezdniowych 120 km/h, a na jednojezdniowych 100 km/h.

Dodatkowe przepisy drogowe – o czym pamiętać?

Podczas jazdy trzeba oczywiście pamiętać o uwzględnieniu warunków atmosferycznych. Mgła, deszcz czy śnieg, mogą wymagać jazdy z mniejszą prędkością niż dopuszczalna, wszystko to w trosce o bezpieczeństwo pasażerów oraz kierowcy. Dodatkowo w niektórych strefach, np. w rejonach szkół czy na osiedlach, mogą obowiązywać dodatkowe ograniczenia prędkości, często będzie to ograniczenie do 20 km/h czy 30 km/h.

Kary za przekroczenie prędkości

Należy też mieć na uwadze, że surowo karane jest przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Stanowi to wykroczenie i najczęściej będzie skutkować wysokimi mandatami. Co więcej, w przypadku znacznego przekroczenia – karą może być nawet utrata prawa jazdy. Na przykład w terenie zabudowanym, jeśli kierowca przekrocz prędkość o 50 km/h, to może się to wiązać z karą utraty prawa jazdy na trzy miesiące. Dodatkowo wysokość mandatu zależy od stopnia przekroczenia prędkości, a także ilości pozostałych wykroczeń.

Podsumowanie – przegląd przepisów drogowych

Przestrzeganie dopuszczalnych prędkości jest kluczowe dla bezpieczeństwa wszystkich na drodze. Jako kierowca, masz obowiązek znać i dostosować się do ograniczeń prędkości obowiązujących na różnych typach dróg. Musisz przy tym pamiętać, że przepisy te są stworzone nie tylko dla ochrony Twojego życia, ale także dla bezpieczeństwa innych użytkowników.

Czytaj także:

AKTYWNY TEMPOMAT – CO TO JEST, JAK DZIAŁA I KIEDY MOŻNA GO UŻYWAĆ?

ZAWIESZENIE SAMOCHODU – CO WARTO O NIM WIEDZIEĆ?

Ostatnie artykuły:

AI w motoryzacji - dziś i w przyszłości

Algorytmy sztucznej inteligencji są już powszechnie wykorzystywane w motoryzacji. Wszystko wskazuje na to, że niebawem stanie się ona wiodącą technologią.
Czytaj więcej

Niezwykłe kobiety w motoryzacji - zainspiruj się

Kobiety również miały kluczowy wpływ na rozwój motoryzacji.. Warto zainspirować się ich historiami i poznać je nieco bliżej!
Czytaj więcej

Dzień Mężczyzn - na jaki prezent postawić?

10 marca to dzień, który warto celebrować - w Polsce właśnie wtedy obchodzimy Dzień Mężczyzny!
Czytaj więcej