Kontrolki w samochodzie – sprawdź, co oznaczają!

19 lutego 2024, Kategoria: Blog

kontrolki w samochodzie

Pulpit rozdzielczy w samochodzie jest niezwykle istotny, a zarazem bardzo pomocy. To właśnie tam znajdują się wszystkie ważne informacje na temat stanu pojazdu. Oczywiście jednymi z najważniejszych są kontrolki ostrzegawcze, które mogą sygnalizować różne problemy związane z działaniem samochodu. A zatem każdy kierowca musi wiedzieć dokładnie, co oznaczają, aby zapewnić bezpieczną i efektywną jazdę. Jeśli nie jesteś pewien, czy znasz je wszystkie, to poniższym artykule omówimy najbardziej typowe kontrolki w samochodzie i ich znaczenie. Co pozwoli Ci poszerzyć niezbędną wiedzę!

Najpopularniejsze kontrolki w samochodzie

Kontrolka oleju silnikowego

Kontrolka oleju silnika jest właściwe jedna z najważniejszych kontrolek, zazwyczaj przedstawiona jako pojemnik na olej. Jeśli się zapali, oznacza to, że trzeba natychmiast uzupełnić olej. Niedostateczne ciśnienie oleju może prowadzić do poważnych uszkodzeń silnika i z zapaloną kontrolką nie wolno jechać.

Kontrolka temperatury silnika

Jeśli tego typu kontrolka świeci się na czerwono lub mruga, oznacza to, że silnik przegrzewa się, co może być wynikiem niskiego poziomu płynu chłodzącego lub problemów z układem chłodzenia. Należy zatem odpowiednio uzupełnić płyn chłodniczy, aby nie doprowadzić do uszkodzeń.

Kontrolka akumulatora

Gdy taka kontrolka się włączy, to informuje on o problemach z ładowaniem akumulatora. Może to oznaczać awarię alternatora lub problem z samym akumulatorem. Niekiedy daje znać na przykład o słabym poziomie lub pokażę się już w momencie wyładowania akumulatora.

Kontrolka hamulców

Najczęściej taka kontrolka jest przedstawiana jako wykrzyknik w okręgu. Może oznaczać kilka rzeczy, na przykład niski poziomu płynu hamulcowego czy też problem z systemem ABS. Jeśli świeci się podczas jazdy, należy niezwłocznie sprawdzić system hamulcowy, aby nie narazić się na niebezpieczeństwo.

Pozostałe kontrolki w samochodzie

Oczywiście kontrolki zależne są też od danego modelu pojazdu, najczęściej im nowszy pojazd, tym może być ich więcej. Niekiedy mogą one wskazywać na awarię klocków samochodowych, awarię elektroniki, poduszek powietrznych, niski poziom paliwa, niezapięte pasy lub po prostu niezamknięte drzwi.

Kontrolki na desce rozdzielczej – podział kolorystyczny

Warto też wiedzieć, że kontrolki różnią się ze względu na kolor. Co to dokładnie oznacza? Otóż każdy kolor ma inne znaczenie, ich znajomość jest kluczowa dla szybkiego identyfikowania i reagowania na potencjalne problemy. Mamy zatem tak:

  1. Kontrolki czerwone – one ostrzegają. W większości przypadków czerwony kolor wskazuje na poważny problem lub awarię, która wymaga natychmiastowej uwagi. Odpowiednim przykładem jest zbyt niski poziom oleju, wysoka temperatura płynu chłodniczego, brak płynu hamulcowego czy inne problem z hamulcami lub akumulatorem.

  2. Kontrolki żółte lub pomarańczowe – te natomiast to taki kontrolki ostrzegawczo-informacyjne. Awaria zatem nie wymaga natychmiastowej naprawy, ale należy sprawdzić problem w najbliższym czasie. Przykłady to kontrolka Check Engine, ostrzeżenie o niskim poziomie płynu chłodzącego lub usterka poduszek powietrznych.

  3. Kontrolki zielone lub niebieskie – najczęściej w tym kolorze występują wskaźniki funkcji lub systemów w samochodzie, które są aktywne, jak na przykład światła drogowe, światła mijania, czy aktywowany tempomat.

Podsumowanie – kontrolki w samochodzie

Wiedza na temat poszczególnych kontrolek w samochodzie jest kluczowa dla utrzymania bezpieczeństwa i sprawności pojazdu. Pamiętaj zatem, że w przypadku pojawienia się jakiejkolwiek kontrolki ostrzegawczej, zaleca się niezwłoczne sprawdzenie problemu lub skontaktowanie się z serwisem samochodowym. Musisz zdawać sobie sprawę, że ignorowanie ostrzeżeń może prowadzić do poważnych uszkodzeń samochodu, a do tego też zagrożenia bezpieczeństwa kierowcy, jak i pasażerów.

Czytaj także: 

Aktywny tempomat – co to jest, jak działa i kiedy można go używać?

Zawieszenie samochodu – co warto o nim wiedzieć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *