Martwe pole – co warto wiedzieć? Jak sobie z nim radzić?

13 maja 2024, Kategoria: Blog

martwe pole

Martwe pole to pojęcie, z którym powinien zapoznać się każdy kierowca. Oznacza ono obszar poza obrębem samochodu, całkowicie niewidoczny w lusterkach. Jest on zlokalizowany mniej więcej za lewą ćwiartką samochodu. Gdy w tym obszarze znajdzie się drugie auto, nietrudno o wypadek – kierowca po prostu nie jest w stanie dostrzec innego pojazdu w lusterkach. Na szczęście dzięki odpowiednim rozwiązaniom można zapobiec powstawaniu martwego pola.

Najważniejsze informacje o martwym polu

Obszar niewidoczny z perspektywy siedzenia kierowcy nazywa się martwym polem i wbrew pozorom nie jest on niewielką strefą. Nierzadko mieści się w nim duży pojazd osobowy, co może stanowić realne zagrożenie na drodze. W efekcie inny samochód może uderzyć w Twoje auto w momencie zmiany pasa ruchu, przez co możesz stracić całkowitą kontrolę nad pojazdem. Warto przy tym podkreślić, że nawet gdy odwrócisz głowę, nie będziesz w stanie dojrzeć całego obszaru za autem. Zasłaniać Ci będzie chociażby słupek nadwozia, znacznie ograniczając swobodną obserwację sytuacji na drodze. Martwe pole jest zatem realnym problemem, dlatego musisz zachować maksimum ostrożności.

Dokładnie dopasuj ustawienia fotela oraz lusterek

Z myślą o maksymalnym zmniejszeniu obszaru martwego pola, musisz w pierwszej kolejności odpowiednio ustawić swój fotel. Zadbaj o zachowanie optymalnej odległości między siedzeniem a kierownicą i pedałami. Dopiero teraz możesz przystąpić do regulowania lusterek. Tylne powinno obejmować zasięgiem całą tylną szybę auta oraz niewielki fragment znajdujący się z tyłu, po lewej stronie pojazdu. Boczne lusterka natomiast muszą być ustawione tak, aby uchwyciły obrys samochodu. Gdy już je wyregulujesz, poproś kogoś, aby podszedł do auta od tyłu, z lewej strony – dzięki temu przekonasz się, czy w którymś momencie będzie on niewidoczny.

Z jakich rozwiązań warto skorzystać, aby lepiej poradzić sobie z martwym polem?

Czy wiesz, że dzięki nowoczesnym technologiom możesz znacznie poprawić widoczność na drodze – i tym samym zmniejszyć obszar martwego pola? Warto zdecydować się na zastosowanie specjalnych lusterek asferycznych. Mają one znacznie poszerzone pole widzenia. Innym rozwiązaniem jest asystent martwego pola. Ten niezawodny system działa z wykorzystaniem czujników zamontowanych na zewnętrznych lusterkach, które włączają się w momencie wykrycia obiektu zbliżającego się od tyłu do samochodu. Czujniki mogą emitować sygnał dźwiękowy lub zapalać się w formie kontrolki. Pamiętaj także o zastosowaniu specjalnego lusterka martwego pola. Może ono mieć postać naklejki, którą wystarczy przykleić w dolnej części lusterka zewnętrznego, bliżej do strony drzwi.

Podsumowanie – martwe pole

Zadbaj o jak najlepszą widoczność podczas kierowania samochodem i postaraj się wyeliminować martwe pole. Pamiętaj o odpowiednim ustawieniu fotela oraz lusterek, ale zastanów się także nad skorzystaniem z nowoczesnych technologii poszerzających obszar widzenia. Zdecyduj się na zastosowanie dodatkowego lusterka, które obejmie newralgiczne pole z tyłu auta.

Czytaj także: JAKIE ZALETY MA TEMPOMAT?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *