Obowiązkowe wyposażenie samochodu – co musisz wiedzieć?

25 grudnia 2023, Kategoria: Blog

obowiązkowe wyposażenie samochodu

Co powinno się znaleźć w obowiązkowym wyposażeniu każdego auta? Jakie przepisy obecnie obowiązują? Bez czego nie można udać się w drogę? Wszystkie te informacje znajdziesz w naszym kompleksowym poradniku – a zatem poznajmy wspólnie obowiązkowe wyposażenie samochodu. Wszystko w trosce o bezpieczeństwo Twoje i Twoich najbliższych!

Obowiązkowe wyposażenie samochodu – co musisz mieć?

Gaśnica i trójkąt ostrzegawczy

Przede wszystkim każdy samochód musi zostać wyposażony w gaśnicę oraz trójkąt ostrzegawczy. Ponadto gaśnica powinna być regularnie sprawdzana pod kątem swojej skuteczności, należy też weryfikować jej termin przydatności. Inny istotny element to także trójkąt ostrzegawczy. Będzie on niezbędny w sytuacji awaryjnego zatrzymania pojazdu na drodze. W ten sposób umożliwi Ci ostrzeżenie innych kierowców o potencjalnym zagrożeniu, a także zachowaniu ostrożności.

Apteczka pierwszej pomocy

Co jeszcze musi się znaleźć w Twoim aucie? Nie może zabraknąć tam apteczki. Będzie ona niezastąpiona w przypadku niespodziewanego wypadku, awarii, a nawet zwykłego skaleczenia. Co powinno się w niej znaleźć? Przede wszystkim podstawowe środki opatrunkowe, takie jak różnej wielkości bandaże, plastry zwykłe i wodoodporne, środki antyseptyczne oraz rękawiczki jednorazowe.

Tablica rejestracyjna

Dodatkowo nie wolno zapominać, że każdy samochód musi też mieć oświetloną i czytelną tablicę rejestracyjną. Musi być ona dobrze zainstalowana, tylko wtedy samochód porusza się zgodnie z przepisami.

Dodatkowe wyposażenie auta zalecane dla zwiększenia bezpieczeństwa

Poza podstawowymi elementami warto też postawić na dodatkowe wyposażenie. Jest nim przede wszystkim kamizelka odblaskowa. Będzie pomocna chociażby podczas zatrzymywania się na drodze w warunkach słabej widoczności. Dzięki temu inni kierowcy łatwiej Cię zobaczą. Dobrze również, gdy w aucie znajduje się lina holownicza i podstawowe narzędzia. Gdy zdarzy Ci się niespodziewana awaria, taki sprzęt jak klucz do kół, śrubokręt Cię uratuje. Najlepiej też mieć zawsze w bagażniku zapasową oponę.

Jaka kara grozi za brak obowiązkowego wyposażenia?

Niestety, ale musisz sobie zdawać sprawę z tego, że brak obowiązkowego wyposażenia w samochodzie może skutkować poważnymi konsekwencjami. W zależności od kraju i specyficznych konkretnych przepisów, kary za brak takich elementów jak gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, czy apteczka pierwszej pomocy mogą się różnić. Niekiedy są to niewielki mandaty np. gdy brakuje tylko gaśnicy lub trójkąt i zaczynają się od 20 zł. Jednak często są dużo wyższe pomiędzy 100 a 500 złotych.

Co więcej, należy pamiętać, że w niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy brak wyposażenia stwarza realne zagrożenie dla bezpieczeństwa, pojazd może zostać tymczasowo wyłączony z ruchu do czasu uzupełnienia brakujących elementów.

To nie wszystko, konsekwencje można także ponieść np. w kwestii ubezpieczenia. Jeśli zdarzy Ci się wypadek, a nie masz obowiązkowego wyposażenia, to ubezpieczyciel można to brać pod uwagę podczas wypłaty pieniędzy.

Podsumowanie

Jednym słowem obowiązkowe wyposażenie w samochodzie jest nie tylko zwykłym wymogiem prawnym, ale także elementem zapewniającym bezpieczeństwo na drodze. Brak podstawowego wyposażenia może skutkować nie tylko mandatami i problemami podczas kontroli drogowej, ale także stanowić ryzyko dla Twojego bezpieczeństwa oraz innych użytkowników drogi. Musisz więc regularnie sprawdzać stan swojego pojazdu, a także jego wyposażenie!

Czytaj także:

AKUMULATOR ZIMĄ – JAK O NIEGO DBAĆ?

SPRZĘGŁO – CO ROBIĆ, ABY GO NIE SPALIĆ? SPRAWDŹMY!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *